imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Wakacje. Gdzie schować pieniądze w podróży? Jak dbać o dokumenty i gotówkę?

000JC1IGJTI40OHC-C461-F4.jpg


Po długich miesiącach wytężonej pracy, kiedy nadchodzi czas na zasłużony urlop, nasze myśli zaczynają snuć obrazy idealnego relaksu. Marzenia o leniwych dniach na plaży lub odkrywaniu nowych kultur mogą się spełnić, ale tylko pod warunkiem, że zadbamy o bezpieczeństwo naszych środków finansowych i ważnych dokumentów. Efektownie wyglądający portfel, to niezbyt dobra opcja do przechowywania gotówki.

Gdzie schować pieniądze w czasie podróży?

Pod żadnym pozorem nie przechowuj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Choć może to wydawać się oczywiste, w ferworze podróżniczych wrażeń łatwo o tym zapomnieć. Dlatego warto to powtórzyć: podziel swoje pieniądze na kilka części i nie przechowuj ich razem z kartami płatniczymi i dokumentami. Dlaczego to ważne? W przypadku kradzieży istnieje większa szansa, że zginie tylko część środków, zamiast całości.

Małe sumy, które mogą być potrzebne na codzienne wydatki, jak jedzenie na ulicznym straganie czy butelka wody, trzymaj w łatwo dostępnej małej torebce lub nerce. Może to być mały portfel, który zmieści się w kieszeni. Jeśli zostanie skradziony, nie stracisz wiele, a złodziej prawdopodobnie nie spróbuje cię zaatakować.

Większe sumy przechowuj w ukrytej kieszeni, nerce lub w innych małych torbach, które można łatwo schować pod ubraniem. Obecnie na rynku dostępne są różne produkty zwiększające bezpieczeństwo przechowywania gotówki, czyli portfele na nadgarstek lub nogę czy specjalne pasy na brzuch. Gotówkę można również umieścić w nietypowych wodoodpornych pojemnikach, które nie wyglądają jak portfel, np. w pustej butelce po wodzie, olejku do opalania, szamponie, czy opakowaniu po lekach. W ten sposób można też uniknąć zalania ich wodą na plaży.

W skrajnych przypadkach warto pomyśleć o bardzo nietypowych skrytkach, jak schowanie pieniędzy pod podeszwą buta. Jednak ta metoda może nie sprawdzić się w miejscach takich jak Ameryka Południowa, gdzie jest dobrze znana złodziejom. Lepszym rozwiązaniem może być skrytka w sprzączce paska lub noszenie przy sobie minimalnej ilości gotówki. Unikaj trzymania pieniędzy:

  • w etui na szyi,
  • w tylnej kieszeni spodni,
  • w zewnętrznych kieszeniach plecaka.

Pieniędzy nie trzymaj także w luksusowym portfelu, który przyciąga uwagę i po otwarciu ukazuje gruby plik banknotów. Niczym magnes przyciągnie potencjalnych złodziei i naciągaczy.

Sejf hotelowy – jak działa i jak z niego korzystać?

Standardem w niemal każdym pokoju hotelowym jest dziś sejf depozytowy. Wychodząc na basen, na plażę, do restauracji, na siłownię czy do spa, możesz zostawić w nim wszystkie wartościowe przedmioty. Sejf hotelowy służy do przechowywania m.in.:

  • dokumentów,
  • kluczyków do samochodu,
  • pieniędzy,
  • kart kredytowych,
  • biżuterii,
  • telefonów, laptopów, smartwatchy, aparatów fotograficznych itd.

W hotelowym sejfie możesz przechowywać praktycznie wszystko, co uznamy za cenne. Personel przygotowuje sejf przed przyjazdem, aby maksymalnie ułatwić korzystanie z niego. Instrukcja obsługi najczęściej znajduje się w szafce, w której ustawiony jest sejf.

Jak korzystać z sejfu w hotelu? Wystarczy, że zamkniesz drzwi, wpiszesz wymyślony szyfr i zatwierdzisz krzyżykiem, enterem lub dedykowanym klawiszem. Otworzysz go, wprowadzając zaprogramowany szyfr. Jeżeli ustawienie kodu sprawia ci problem, skontaktuj się z recepcją. Personel z pewnością ci pomoże.

Czasem zdarza się, że goście hotelowi zapominają ustawionego przez siebie kodu. Jeśli przytrafi ci się taka sytuacja, zadzwoń do recepcji i powiedz, że nie pamiętasz kodu. Na wakacjach większość osób jest trochę rozkojarzona, dlatego często zdarza się, że obsługa hotelowa praktycznie codziennie musi pomagać gościom z otwieraniem sejfów.

Jak zadbać o bezpieczeństwo na wakacjach?

Zrób kopie paszportu, dowodu osobistego i biletów lotniczych. Właściwe dokumenty najlepiej pozostawić w sejfie w pokoju. Nosząc przy sobie kopie, nie musisz obawiać się tego, że przez przypadek zalejesz paszport podczas spożywania posiłków lub kąpieli w morzu.

Oprócz tego zawsze warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne, które może pokryć straty w przypadku kradzieży lub innych nieprzewidzianych zdarzeń. Pamiętaj także, aby zawsze informować bank o swoich planach podróży, by uniknąć zamrożenia konta. Ustaw limit dziennych wypłat. W ten sposób można kontrolować swoje wydatki i zabezpieczyć się przed dużymi stratami w przypadku kradzieży karty.

Zandberg w “Śniadaniu Rymanowskiego” o konflikcie w koalicji: To głosowanie było dość jednoznaczne/Polsat News/Polsat News


Source link

Leave a Comment