imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Gdzie na studia? Ranking Szkół Wyższych 2024

0005K727CF5H0ILJ-C461-F4.jpg


Coroczny Ranking Uczelni Akademickich i Szkół Wyższych w Polsce to tak naprawdę cztery zestawienia. Dotyczą one uczelni akademickich, uczelni niepublicznych, publicznych uczelni zawodowych i akademii zawodowych oraz kierunków studiów. Metodologię rankingu opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk. 

W ocenie branych jest pod uwagę 31 wskaźników pogrupowanych w siedem kategorii. 

Ranking uczelni 2024

Pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich 2024 zajął Uniwersytet Warszawski, wyprzedzając zaledwie o dwa punkty Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Od wielu lat obie uczelnie rywalizują ze sobą o palmę pierwszeństwa w tej kategorii, warszawska szkoła wyższa wróciła na pierwsze miejsce po dwóch latach królowania UJ na tej pozycji. Pierwsza dziesiątka Rankingu Uczelni Akademickich 2024 prezentuje się następująco:  

 1. Uniwersytet Warszawski – 100 pkt; 
 2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – 98.0 pkt; 
 3. Politechnika Warszawska – 85.0 pkt; 
 4. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – 81.3; 
 5. Politechnika Gdańska – 80.1 
 6. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 75.3 
 7. Politechnika Wrocławska – 74.6  
 8. Politechnika Łódzka – 74.0 i Politechnika Poznańska – 74.0 
 9. Warszawski Uniwersytet Medyczny – 73 pkt; 
 10. Politechnika Śląska – 70.07.  

Politechnika Warszawska w tym zestawieniu od paru lat zajmuje solidne, trzecie miejsce. Natomiast poznański UAM może mówić o porażce, spadł bowiem poniżej pierwszej piątki i zajmuje szóste miejsce, podczas gdy wcześniej przez trzy lata znajdował się na pozycji czwartej.  

Ranking Uczelni Niepublicznych 2024: Zawsze jeden zwycięzca 

W Rankingu Uczelni Niepublicznych 2024 od trzech lat jest tylko jeden zwycięzca: Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Tuż za nią pasuje się od lat SWPS. W tym roku dystans między obiema szkołami się jednak zwiększył: o ile w zeszłym roku była to różnica niecałych trzech punktów, to w tym roku wynosi już ona nieco więcej niż osiem punktów. Pierwsza dziesiątka w Rankingu Uczelni Wyższych Niepublicznych 2024 kształtuje się następująco:  

 1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – 100 
 2. Uniwersytet SWPS – 81.8 
 3. Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej – 78.8  
 4. Akademia Finansów i Biznesu Vistula – 71.8  
 5. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie – 71.4 
 6. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie – 67.2 
 7. Collegium Civitas w Warszawie – 62.7 
 8. Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie – 60.3 
 9. Akademia Jagiellońska w Toruniu – 57.8  
 10. Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu – 56.3 i Powiślańska Szkoła Wyższa – 56.3 

W tym zestawieniu wielkich niespodzianek nie było w stosunku do wyników zeszłorocznych. O porażce może mówić jedynie Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu, który zdobył o trzy punkty mniej niż w roku ubiegłym, co wyrzuciło go z pierwszej dziesiątki. Warto jednak zwrócić uwagę na dużo większe rozbieżności punktowe w pierwszej dziesiątce szkół niepublicznych. Różnica między pierwszą a dziesiątą uczelnią to niemal 43 punkty, podczas gdy w przypadku uczelni publicznych wynosi ona zaledwie 27 punktów.  

Nagroda specjalna i ranking uczelni zawodowych 

W zestawieniu fundacji “Perspektywy” znalazł się też Ranking Akademii Nauk Stosowanych i Wyższych Szkół Zawodowych. W tym roku zwycięzców w tej kategorii było dwóch: Akademia im. Jakuba Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim musiała się przesunąć na podium, by zrobić miejsce Uniwersytetowi Kaliskiemu im. Prezydenta S. Wojciechowskiego, który zdobył równie dużą liczbę punktów. 

Na drugim miejscu znalazła się Akademia Bialska im. Jana Pawła II, a na trzecim – Akademia Tarnowska.  

W tym roku Kapituła przyznała również nagrodę specjalną, AWANS 2024. 

Otrzymał ją Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, za najwyższy skok w rankingu dokonany na przestrzeni roku. W zeszłym roku ta szkoła zajmowała 20. miejsce w rankingu, a w tym uplasowała się na 12. Żadna inna szkoła nie poprawiła swoich wyników w tak dużym zakresie.  

Gliński w “Graffiti” o rozliczaniu polityków PiS: To jest wpuszczanie jadu do życia publicznego/Polsat News/Polsat News


Source link

Leave a Comment