imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Wakacje 2024. Google Maps “Czas podróży”. Nowa funkcja ułatwi zaplanowanie wyjazdu

000JD2A5GSNT7K8F-C461-F4.jpg


Nowa funkcja w Google Maps: “Czas podróży”

“Czas podróży” w Google Maps to nowe rozwiązanie, które ma ułatwić planowanie przemieszczania się. Przede wszystkim pozwala określić, ile czasu potrzeba, aby dojechać z wybranego miejsca w konkretnym, wybranym w narzędziu czasie. 

W Google Maps możemy wybrać podróż samochodową lub pieszą. To spore ułatwienie na przykład w sytuacji, gdy podczas wakacji znajdujemy się w obcym mieście i chcemy sprawdzić okolicę. Nowa funkcja w Google Maps “Czas podróży” wskaże niebieskim kolorem miejsca, do których w konkretnym czasie można dotrzeć. Wystarczy zerknąć na zdjęcie poniżej. 

Nowa funkcja w Google Maps "Czas podróży" wskazuje obszar, do którego możemy dojść lub dojechać w określonym czasie. Na zdjęciu przykład Krakowa i miejsc, do których można dojechać samochodem w czasie jednej godziny.

Nowa funkcja w Google Maps “Czas podróży” wskazuje obszar, do którego możemy dojść lub dojechać w określonym czasie. Na zdjęciu przykład Krakowa i miejsc, do których można dojechać samochodem w czasie jednej godziny./Google Maps

Nowe narzędzie w Google Maps. Jak włączyć?

Jak włączyć “Czas podróży” w Google Maps? Na początku z menu po lewej stronie na dole ekranu należy wybrać “Warstwy”. Następnie wybieramy opcję “Więcej”. Kolejno w sekcji “Narzędzia mapy” wybrać “Czas podróży”. Kiedy wybierzemy konkretną miejscowość lub obiekt, na mapie pojawi się niebieski obszar, który określa czas. 

Czas podróży, który ma zostać określony w niebieskim obszarze, znajduje się w menu poniżej. W tym wybieramy opcję podróży samochodem lub też pieszo. 

Po lewej stronie można wybrać czas – przy jeździe samochodem to od 15 min do 6 godzin. W przypadku spaceru to 15 lub 30 minut. Nowa funkcja w Google Maps nie działa na aplikacji mobilnej. To oznacza, że “Czas podróży” działa tylko podczas przeglądania Map Google w przeglądarce na komputerze.

Nie tylko “Czas podróży”. Przydatne funkcje Google Maps

Google Maps do zaoferowanie ma znacznie więcej nie tylko ciekawych, ale także praktycznych funkcji. Jedną z nich jest “Dodaj przystanek”. W czasie planowania podróży można dodać kilka z nich na tankowanie, posiłek lub odpoczynek. Google Maps pozwala również na zapisywanie miejsc parkingowych. Dzięki temu łatwo je później odnaleźć, a to ułatwienie można włączyć, dotykając niebieskiego punktu lokalizacji na mapie i wybierając opcję “Zapisz parking”Miejsce parkingowe zostanie zapisane i łatwo je odnajdziemy, wpisując “Zapisane parkingi” w pasku wyszukiwania.

Przydatne funkcje Google Maps podczas wakacji to także udostępnianie postępów podróży. Jeżeli chcemy podzielić się tą informacją z bliskim, podczas aktywnej nawigacji należy w prawym dolnym rogu ekranu wybrać “Więcej” (trzy pionowe kropki), a następnie “Udostępnij postęp podróży”. Możemy wybrać kontakt z listy lub wysłać link przez dowolną aplikację komunikacyjną. Wakacyjną podróż na pewno ułatwi także monitoring ruchu drogowego w czasie rzeczywistym. Google Maps pokazuje różne kolory dróg w zależności od natężenia ruchu, co pozwala na unikanie korków. Aby włączyć wyświetlanie ruchu, w widoku mapy należy kliknąć w ikonę warstw i wybrać “Ruch drogowy”

Google Maps posiada jeszcze kilka interesujących funkcji. Kolejna, z której warto skorzystać, to pomiary odległości. To coś z goła innego niż “Czas podróży”. Pomiar odległości pozwala odczytać całkowitą odległość między zaznaczonymi punktami. Wystarczy wybrać punkt startowy na mapie (w wersji desktop wykorzystajmy prawy przycisk myszy), a następnie “Zmierz odległość”. Po tym wybieramy kolejne punkty na mapie. Google Maps to także ułatwienie dla rowerzystów. W ich przypadku przydatny może okazać się tryb jednokierunkowy. 

Można go włączyć podczas ustawiania trasy, wybierając odpowiedni środek transportu, co pozwala unikać dróg wielokierunkowych. Google Maps pozwala także na personalizację map. Można więc zaznaczać miejsca lub trasy poprzez opcję “Moje miejsca”. Jest to niezwykle pomocne podczas planowania wydarzeń czy zapisywania ulubionych lokalizacji.

Kowalski w “Graffiti” o Patryku Jakim: Na jego miejscu rzuciłbym wszystko i wrócił/Polsat News/Polsat News


Source link

Leave a Comment