imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Rekolekcje wakacyjne. Co to jest i jak można z nich skorzystać?

000JDHXR51PHA05R-C461-F4.jpg


Rekolekcje wakacyjne to obozy organizowane dla wierzących dzieci i młodzieży. Najczęściej są one połączeniem rozrywki z formacją np. poprzez udział w codziennej mszy świętej, modlitwę, itp. Towarzyszą temu często tańce i śpiewy radosnych pieśni religijnych.

Rekolekcje organizują księża i siostry przy parafiach albo zgromadzenia zakonne. Przybierają formę grupowych wyjazdów w wybrane miejsca np. w góry lub nad morze, których celem jest integracja dzieci i młodzieży, a także ewangelizacja. Bywa także, że są to zorganizowane rekolekcje w plenerze lub pod namiotami dla większej liczby uczestników, a wówczas na ustawionej scenie organizowane są konferencje ewangelizacyjne, modlitwy, msze święte. 

Wakacje 2024. Rekolekcje wakacyjne – co to takiego?

Dzieci i młodzież na rekolekcjach wakacyjnych w zależności od ich celu, przede wszystkim mają spędzać radośnie i wartościowo czas. Integrują się poprzez tańce, śpiew religijnych pieśni, ale często także przez gry i zabawy, które prowadzą organizatorzy lub opiekunowie. Czas wolny również jest przewidziany na tego typu wyjazdach, choć najczęściej dopiero wieczorem, bo harmonogram dnia bywa napięty.  

W zależności od tego, na jakie rekolekcje wakacyjne są zapisane dzieci, bardzo często mogą one wziąć udział w wycieczkach krajoznawczych, dzięki czemu poznają świat i dowiadują się nowych rzeczy. Duża część spośród ewangelizacyjnych wyjazdów odbywa się w góry, przez co młodzi mają okazję spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu, np. poprzez wspinanie się na górskie szczyty z grupą przyjaciół i wraz z opiekunami. 

Oczywiście, trzeba także zwrócić uwagę na ważny aspekt rekolekcji wakacyjnych, jakim jest modlitwa. Nie może jej zabraknąć na tego typu wyjazdach. Oczywiście jest jej więcej lub mniej, w zależności od organizatorów i rodzaju rekolekcji, natomiast jest ona nieodłącznym elementem tego typu wycieczek.

Najczęściej codziennie organizowana jest msza święta, a uczestnicy modlą się rano, wieczorem i przed posiłkami. W międzyczasie często dzieci lub młodzież mają okazję posłuchać konferencji przygotowanej np. przez księdza prowadzącego lub zaproszonego gościa w formie świadectwa. 

Rekolekcje wakacyjne

Z pewnością nie warto zapisywać dziecko na rekolekcje wakacyjne na siłę. Mamy na myśli to, kiedy rodzice są wierzący i próbują zrobić wszystko, aby dzieci również się takimi stały. Gdy pojadą wbrew swojej woli, mogą jeszcze bardziej się zniechęcić. Natomiast, jeśli z własnej woli dziecko pragnie wybrać się na tego typu wyjazd, choćby dlatego, że jadą jego koledzy i koleżanki, to warto dać mu szansę spróbować

Rekolekcje wakacyjne uczą samodzielności, ale także przekazują dzieciom uniwersalne wartości – oczywiście wiarę, ale także szacunek do starszych, do kolegów, dobre maniery. Mogą także pokazać inną twarz kościoła, którą trudno dostrzec chodząc tam wyłącznie co niedzielę. Zatem jest to zapewne ciekawa okazja, by dziecko poznało zupełnie inne oblicze wspólnoty wokół kościoła.

Podczas rekolekcji wakacyjnych dziecko ma także okazję nauczyć się spędzania czasu w grupie, dyscypliny i samodzielności. Dodatkowo spędzi przyjemnie czas, w atmosferze radości, modlitwy i szczęścia, jeśli oczywiście klimat tego typu wyjazdów będzie odpowiadał potrzebom i zainteresowaniom dziecka. Odpowiadając jednak na pytanie, czy warto posłać dziecko na rekolekcje wakacyjne, odpowiedź brzmi: tak, jeśli jest na to odpowiednio przygotowane i z własnej woli chce spędzić część wakacji właśnie w taki sposób.

Jak zapisać dziecko na rekolekcje? 

Co zrobić, żeby zapisać się na takie rekolekcje?

Przede wszystkim warto zapytać w swojej parafii, czy są organizowane rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Wówczas najłatwiej jest zorganizować dziecku tego typu formę odpoczynku, bowiem wszelkie formalności są dopinane na miejscu. 

Natomiast warto także przejrzeć oferty rekolekcji wakacyjnych różnych zgromadzeń zakonnych. Swoje spotkania oferują między innymi: franciszkanie, salezjanie, kapucyni i wiele innych.

Sienkiewicz w “Graffiti” o politykach PiS: Tego dzielenia Polaków nie wybaczę nigdy/Polsat News/Polsat News


Source link

Leave a Comment