imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Agnieszka Holland laureatką nagrody za “osiągnięcia życia”

e5f9yo4iiaw9avbyn58gceu88a4o4pjh.png


– Trzy nominacje do Oscara. Nieustająca w pracy i robiąca filmy, które są awangardą kina (…). Kiedy w trudnych czasach w Polsce, reżyserka tak doświadczona i tak utytułowana, wezwała swoich współpracowników, młodych, starych, wzięła kamerę i pobiegła robić film w lasach i na bagnach o granicy polsko-białoruskiej – podkreślono w laudacji Agnieszki Holland, którą wygłosił Dariusz Jabłoński.

 

We wrześniu 2023 roku Holland otrzymała Nagrodę Specjalną Jury festiwalu filmowego w Wenecji za film “Zielona granica”. Obraz przedstawiał sytuację uchodźców na granicy polsko-białoruskiej i wywołał szeroką dyskusję opinii publicznej, włączając w to polityków. Parlamentarzyści rządzącego wówczas PiS krytykowali film twierdząc, że przedstawia sytuację na granicy w sposób nieprawdziwy.

Kariera Agnieszki Holland

Reżyserka ukończyła studia filmowe w 1971 roku w szkole FAMU w Pradze. Następnie współpracowała z Krzysztofem Zanussim przy “Iluminacji”. Między 1972 i 1981 działała w Zespole Realizatorów Filmowych “X”, kierowanym przez Andrzeja Wajdę.

 

W 1986 roku jej film “Gorzkie żniwa” otrzymał nominację do Oscara. W 1992 roku nominację otrzymał film “Europa, Europa”, a w 2011 “W ciemności”. Holland jest laureatką wielu innych nagród filmowych.

 

ZOBACZ: Agnieszka Holland doceniona przez Watykan. Reżyserka “Zielonej granicy” z nagrodą

 

Jej obrazy to m.in. “Zabić księdza” z Christopherem Lambertem i Edem Harrisem w obsadzie (1988), “Tajemniczy ogród” z Kate Maberly i Maggie Smith (1993), “Całkowite zaćmienie” – opowieść o relacji dwóch znanych poetów, Paula Verlaine’a i Arthura Rimbauda, w których wcielili się David Thewlis i Leonardo DiCaprio (1995), kostiumowy “Plac Waszyngtona” z Jennifer Jason Leigh, zrealizowany na podstawie powieści Henry’ego Jamesa (1997) oraz “Kopia mistrza” z Edem Harrisem w roli Ludwiga van Beethovena i Diane Kruger w roli asystentki kompozytora (2005).

 

Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie otrzymał “Pokot” (2017). “Obywatel Jonesa” (2019) przyniósł jej trzecie Złote Lwy dla najlepszego filmu. W 2020 r. w sekcji specjalnej Berlinale odbyła się światowa premiera filmu “Szarlatan”, inspirowanego biografią czechosłowackiego zielarza Jana Mikolaska.


jk/ sgo
/ Polsatnews.pl / PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment