imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

USA. Na aukcję trafi rękopis “Znaku czterech” Conana Doyle’a. To książka o Sherlocku Holmesie

dnozdzvxaxcft56n2dt85wn239cidx2x.jpgNa nowojorską aukcję trafią listy Conan Doyle’a i jedyny rękopis “Znaku czterech” – słynnego opowiadania o detektywie Sherlocku Holmesie. Sotheby’s szacuje, że sam manuskrypt zostanie sprzedany za rekordową kwotę 1,2 miliona dolarów (około 5 mln złotych). “Znak czterech” został opublikowany w 1890 roku.

W 1889 roku Arthur Conan Doyle i Oscar Wilde spotkali się w Londynie z J.M. Stoddartem, amerykańskim biznesmenem i redaktorem miesięcznika Lippincott’s Monthly Magazine. Wówczas Wilde zobowiązał się do stworzenia książki “Portretu Doriana Graya”, a Doyle zgodził się napisać “Znak czterech”, jedno z jego najsłynniejszych opowiadań o Sherlocku Holmesie – przekazał portal CNN.

 

Listy Doyle’a opowiadające o tej owocnej rozmowie i jedyny rękopis “Znaku czterech” trafią teraz na aukcję Sotheby’s w Nowym Jorku. 

 

Oczekuje się, że sam manuskrypt zostanie sprzedany za 1,2 miliona dolarów (prawie 5 mln złotych). Dom aukcyjny zaznaczył, że wynika to z wyjątkowego znaczenia i statusu najcenniejszego rękopisu Conan Doyle’a, jaki kiedykolwiek oferowano na aukcji.

Na aukcję trafi rękopis “Znaku czterech” Conana Doyle’a. To książka o Sherlocku Holmesie

– Trudno pomyśleć o dwóch autorach, którzy mogliby być mniej podobni niż Conan Doyle i Oscar Wilde – powiedział CNN Selby Kiffer, ekspert Sotheby’s.

 

– A jednak usiedli razem przy stole i rozmawiali o tym, nad czym pracują – zaznaczył Kiffer. – To naprawdę pomaga zrozumieć genezę i tworzenie w sposób – dodał.

 

ZOBACZ: Paryż: Bikorn Napoleona sprzedany na aukcji. Kosztował 1,9 mln euro

 

Sam manuskrypt jest wyjątkowo “czysty”, zawiera jedynie poprawki Stoddarta i kilka przekreślonych słów.

 

– Niezależnie od tego, czy Doyle spędził dużo czasu na rozmyślaniach, wydaje się, że słowa były niemal w pełni ukształtowane, gdy je zapisywał – przekazał ekspert.

Na aukcję trafi rękopis Doyle’a. Historię o Holmesie opublikowano w 1890 roku

“Znak czterech” był drugą powieścią Conan Doyle’a o Sherlocku Holmesie, którą zamówił Stoddart. Był to efekt popularności pierwszej przygody detektywa w “Studium w szkarłacie”.

 

Lippincott’s Magazine opublikował tę historię w 1890 roku. Przygody Holmesa i doktora Watsona powtórzyły sukces poprzedniej części.

 

ZOBACZ: USA. Aukcja kolekcji zabytkowych aut. Samochody warte nawet 200 mln dolarów

 

Rękopis jest częścią kolekcji, która została zebrana przez dr Rodneya P. Swantko, kolekcjonera z Chicago, który zmarł dwa lata temu.

 

Aukcja odbędzie się w Nowym Jorku w dniu 26 czerwca.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment