imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Coraz więcej Polaków czyta. Raport Biblioteki Narodowej

zesd1sr3dmcvzwxuqe1minxhr9hzpuob.jpg


W 2023 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 43 proc. badanych – przekazała Biblioteka Narodowa (BN) w corocznym Raporcie na temat czytelnictwa Polaków.

 

Jak dodano, to o dziewięć punktów procentowych więcej niż w dwóch ostatnich latach i najwięcej od 10 lat.

 

“To wyraźnie więcej niż w poprzednich latach – poza rokiem 2020 wskaźnik ten przez niemal całą dekadę utrzymywał się na niższym poziomie” – napisano w raporcie.

 

Raport na temat 2022 roku donosił, że do przeczytanie przynajmniej jednej książki zadeklarowało 34 proc. badanych, tyle samo co w 2021 roku. Cztery lata temu przeczytanie co najmniej jednej lektury zadeklarowało 42 proc

Raport Biblioteki Narodowej. Coraz więcej Polaków sięga po książki

BN w raporcie podkreśla, że w wzrost czytelnictwa widziano między innymi w bibliotekach publicznych między rokiem 2020 a 2023.

 

“Okazało się, że wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wymóg otwarcia bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku poszerzył dostępność bibliotek, dzięki czemu podwoił się odsetek odwiedzających je aktywnych zawodowo mężczyzn w wieku 25–39 lat” – zauważono.

 

W prezentowanym badaniu stanu czytelnictwa w 2023 roku po raz pierwszy uwzględniono dodatkowe sposoby pozyskiwania informacji o książkach. M. in: multimedialne podcasty, vlogi, krótkie filmy, wpisy influencerów rekomendujące książki i media społecznościowe.

 

Badanie odnotowało grupę siedmiu procent czytelników korzystających z tego źródła.

 

ZOBACZ: USA. Na aukcję trafi rękopis “Znaku czterech” Conana Doyle’a. To książka o Sherlocku Holmesie

 

“Wiele wskazuje na to, że wyszliśmy z długiego cienia pandemii, a inne trudne okoliczności, w tym tocząca się od dwóch lat za naszą wschodnią granicą wojna, nie stoją na przeszkodzie wzrostowi optymizmu” – zauważono w raporcie.

 

Dodano, że “poprawę nastrojów widać także w sferze subiektywnej oceny własnej sytuacji ekonomicznej – osób, które w 2023 roku wyraziły przekonanie, że pieniędzy starcza im na wszystkie bieżące potrzeby bez konieczności podejmowania specjalnych wyrzeczeń, było wyraźnie więcej niż w roku 2022“.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment