imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Tantiemy z internetu. Bartłomiej Sienkiewicz zapowiada zmiany

oy9s9hh5n3jjhn4r7r5iqfii8v9d6jk5.jpg


Bartłomiej Sienkiewicz podczas konferencji przekazał, że trwały w tej sprawie konsultacje m.in. z twórcami i artystami. Dziś się zakończyły. – Implementujemy prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie i wpisujemy do tej ustawy (…) prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie – mówił minister.

Tantiemy z internetu. Sejm zajmie się nowymi przepisami 

Bartłomiej Sienkiewicz przyznał, że do czasu zakończenia konsultacji nie wypowiadał się na ten temat. – Dziś mogę powiedzieć, że finał już jest znany – podkreślił Sienkiewicz.

 

ZOBACZ: Zdecydowane cięcia w TVP. Bartłomiej Sienkiewicz deklaruje

 

Minister kultury przekazał, że “najdalej za dwa – trzy tygodnie przepisy dotyczące tantiem z internetu trafią do parlamentu“. Sienkiewicz podkreślił, że wówczas okaże się, kto jest przeciwny opłatom w internecie, które trafiałyby dla polskich artystów. – Bardzo nam zależało, by w finale ta sprawa była zero-jedynkowa – ktoś jest za, albo ktoś jest przeciw – mówił. 

Podziękowania dla ministra Sienkiewicza 

Minister poruszył też inną kwestię, o którą był pytany przez dziennikarzy. – Ze mną w toku konsultacji (nad przepisami ws. tantiem – red.) nie kontaktowały się żadne platformy streamingowe, poza tym ich ewentualne próby nie udałyby się. To chyba premier Morawiecki przyjmował szefa Netflixa w zeszłym roku, my takich praktyk nie mamy – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

 

Po wypowiedzi ministra Stowarzyszenie Filmowców Polskich nagrało w sieci wideo z podziękowaniami.

 

– To dla nas, filmowców, bardzo ważny dzień. Dziękujemy ministerstwu, że chciało nas wysłuchać, że się za nami wstawiło. Dziękujemy za wsparcie w sprawie tak istotnej – mówił aktor Mateusz Banasiuk. Dodał, że “czuć, że w Polsce zmieniła się władza”.

Artyści byli oburzeni. Ministerstwo usunęło zapis o tantiemach

Wcześniej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pracując nad nowym projektem ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zdecydowało się wykreślić zapisy o tantiemizacji na rzecz twórców utworów publikowanych w internecie, np. na platformach streamingowych.

 

Polska Akademia Filmowa wystosowała do do ministra kultury i premiera list otwarty w tej sprawie, w którym wyraziła swoje oburzenie. “Wynagrodzenie za korzystanie z filmów i seriali jest prawem polskich twórców i producentów” – pisali. 

 

ZOBACZ: Bartłomiej Sienkiewicz nie wstał podczas śpiewania hymnu w Sejmie. Tłumaczy swoje zachowanie

 

1 lutego Stowarzyszenie Filmowców Polskich poinformowało o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na zaniechaniu przyjęcia dyrektywy unijnej wprowadzającej tantiemy z Internetu. “W 2024 r. Polska jest już ostatnim krajem w całej Unii Europejskiej, w którym nie wdrożono jeszcze dyrektywy ws. prawa autorskiego” – podkreślono.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment