imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Barcelona. Katedra Sagrada Familia z terminem zakończenia budowy. Trwa od 144 lat

p5ghf6cw7sb7sruzf2onpy2ue2cqw4me.jpgSymbol Barcelony – katedra Sagrada Familia – ma zostać ostatecznie ukończona w 2026 roku. Jeśli termin zostanie dotrzymany, słynny budynek zostanie skończony po 144 latach od rozpoczęcia prac. Jednocześnie stałoby się to w setną rocznicę śmierci projektanta tej świątyni Antoniego Gaudiego.

Sagrada Familia, zaprojektowana przez katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego, ma zostać ostatecznie ukończona do 2026 roku, czyli 144 lata od chwili rozpoczęcia prac – podał portal SkyNews.

 

ZOBACZ: Barcelona. Jest niepełnosprawny w 76 proc. Przebiegł maraton

 

Według Fundacji La Sagrada Familia, organizacji odpowiedzialnej za budowę i konserwację kościoła, prace nad nim będą zakończone za dwa lata, co zbiegnie się z setną rocznicą śmierci Gaudiego.

 

O obecnie przyjętej dacie ukończenia budowy katedry Sagrada Familia w Hiszpanii poinformował prezes organizacji odpowiedzialnej za prowadzenie prac – Esteve Camps.

Sagrada Familia wreszcie ukończona? Termin na 2026 rok

W listopadzie Barcelona świętowała ukończenie budowy czterech wież kościoła. Każda z nich symbolizuje jednego z ewangelistów: Mateusza, Jana, Marka i Łukasza. Teraz trwają prace nad ukończeniem Kaplicy Wniebowzięcia (do 2025 roku) i wieży Jezusa Chrystusa (plan na 2026 rok).

 

Wieża ma mierzyć 172,5 m wysokości i uczynić Sagradę Familię najwyższym kościołem świata oraz najwyższym budynkiem Barcelony. Esteve Camps podkreślił jednak, że zakończenie budowy nie jest równoznaczne z zakończeniem prac we środku katedry. Te mają trwać aż do 2034 roku.

 

ZOBACZ: Polski Krzywy Las światowym fenomenem. Leśnicy starają się go odtworzyć

 

Zapowiadana jest także budowa długich na 60 metrów schodów, które w przyszłości ma stać się głównym wejściem Sagrady Familii. Temu towarzyszą jednak kontrowersje.

 

Gdy zaczęto budowę, otaczający ją teren był pusty. Obecnie jest tam jednak zabudowa, a planowany rozmiar schodów zakłada wyburzenie części budynków i przesiedlenie ich mieszkańców. Camps obstaje jednak przy swoim, twierdząc, iż pierwotny plan Gaudiego “należy zrealizować co do joty”.


Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment