imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

USA. Wykluł się niezwykły aligator. Na świecie jest ich kilka

efqngv9kissr27q15n1cnjf61mxexqp4.png


Zoologiczny park rozrywki na Florydzie powitał nowego, niezwykłego podopiecznego. Niewielki, przypominający jeszcze jaszczurkę aligator wyróżnia się białą barwą. Nie jest jednak albinosem. Jak informują władze instytucji, chodzi o pierwsze w historii wyklucie się leucystycznego gada pod opieką człowieka. Pracownicy parku szukają dla zwierzaka odpowiedniego imienia.

O wykluciu się białej aligatorzycy poinformował w czwartej park rozrywki Gatorland Orlando. Nowy mieszkaniec parku waży 96 gramów i mierzy 49 centymetrów. Samica wykluła się razem z bratem, który podobnie jak rodzice, ma zwyczajne, zielonobrązowe ubarwienie – donosi CNN.

 

Niezwykły kolor młodego gada wynika z leucyzmu – choroby przypominającej albinizm. Aligatory leucystyczne, w przeciwieństwie do albinosów, nie tracą swojego pigmentu całkowicie. Dotknięte schorzeniem gady często mają na skórze plamy normalnego ubarwienia, ich oczy nie są różowe, ale różnokolorowe, często niebieskie.

 

ZOBACZ: Odnalazła się lama, która uciekła z minizoo na Podkarpaciu. “Bałem się, że zaatakują ją wilki”

 

“Pozbawione ciemniejszej pigmentacji skóry nie mogą przez długo przebywać w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ łatwo ulegają oparzeniom słonecznym” – informują władze parku i dodają, że aligatory leucystyczne to najrzadsza odmiana genetyczna wśród aligatorów amerykańskich.

 

Na świecie żyje obecnie tylko osiem takich osobników.

Leucystyczny aligator na Florydzie. Władze parku proszą o pomoc

– Po raz pierwszy od czasu odkrycia gniazda leucystycznych aligatorów na bagnach Luizjany 36 lat temu, mamy pierwsze zarejestrowane narodziny białego aligatora – przekazał w komunikacie Mark McHugh, prezes i dyrektor generalny Gatorland, dodając, że chodzi o pierwsze “narodziny” leucystycznego aligatora w niewoli. 

 

 

Władze ośrodka liczą na to, że biała aligatorzyca zostanie pokazana gościom na początku przyszłego roku. Już teraz proszą o pomoc w wymyśleniu imienia dla niezwykłego gada. Propozycje można wpisywać w komentarzach w mediach społecznościowych Gatorlandu na Facebooku, YouTube, X (dawniej Twitter) lub Instagramie. 

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment