imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

“Lepsza Polska”. Kłótnia o CPK. “Pani nie ma elementarnej wiedzy”

o453kqbypewe8vcp114qh22zpr3bg5a8.png


Eksperci w programie “Lepsza Polska” dyskutowali o sensie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jednym z wątków były porty regionalne. Szczególne emocje wzbudziło lotnisku w Radomiu.

 

– Jakie są wyniki wobec prognoz? – pytała Barbara Czerniawska, prezes fundacji Inlegis i administrator grupy FB “Nie dla projektów CPK w całej Polsce”, zwracając uwagę na małą liczbę pasażerów w Radomiu.

“Lepsza Polska”. Kłótnia o CPK. “Pani nie ma elementarnej wiedzy”

– A jakie były po roku w Modlinie? Odpowiadam: zero pasażerów. Bo się kruszył pas i trzeba było zamknąć to lotnisko. Pogadajmy za 10 lat – odpowiedział Marcin Horała, polityk PiS, były pełnomocnik rządu ds. CPK.

 

ZOBACZ: “Lepsza Polska”. Rozbudowa Okęcia zamiast CPK? Eksperci podzieleni

 

Port Warszawa-Modlin otwarto w 2012 roku, lotnisko w Radomiu w 2023.

 

– Dlaczego ludzie w Radomiu muszą się dokładać do tego lotniska? Lotnisko jest deficytowe, miasto się dokłada, miasto czyli ludzie – mówiła Czerniawska.

 

Pani nie ma elementarnej wiedzy – odparł Horała. – Radom jest lotniskiem zarządzanym przez Polskie Porty Lotnicze, które inwestowały tam ze środków własnych, nie obciążając podatnika. Jest umowa wsparcia z miastem Radom. Takie decyzje podjęły władze przez ludzi w Radomiu wybrane – dodał.

 

WIDEO: Debata o CPK w programie “Lepsza Polska”

 

 

– Pan powiedział, że nie mam elementarnej wiedzy – wskazała prezes fundacji Inlegis. – Bo pani twierdzi, że to lotnisko samorządowe – odpowiedział Horała. Na to Czerniawska stwierdziła, że tak nie powiedziała.

Lotnisko Chopina jako rozwiązanie pomostowe?

Goście Doroty Gawryluk mówili również o rozbudowie Okęcia jako o rozwiązaniu pomostowym przed budową CPK.

 

– CPK to inwestycja, która gdyby nie sabotaż obecnych władz, mogłaby mieć już pozwolenie na budowę. Jako rozwiązanie tymczasowe dla niej jest prezentowana inwestycja, która nie ma nic, czyli rozbudowa Chopina – podkreślał Marcin Horała.

 

– Loty na Chopinie są administracyjnie ograniczone do 600 na dobę (chodzi o decyzję środowiskową – red.). Jakiekolwiek ruszenie tej decyzji, wszczęcie postępowania, otwiera termin na składanie roszczeń odszkodowawczych. Przykład lotniska w Poznaniu, które zapłaciło w odszkodowaniach trzy razy więcej niż kosztowała sama fizyczna rozbudowa. To absurd, żeby w środku miasta rozbudowywać lotnisko – mówił dalej.

 

ZOBACZ: CPK. Maciej Lasek zdradza, co się stanie z Lotniskiem Chopina. “Nie ma sensu”

 

Odmienne stanowisko przedstawił były prezydent Warszawy i polityk PO Marcin Święcicki. – Uważam, że trzeba wykorzystać te tańsze formy obsługi ruchu pasażerskiego, czyli Modlin, Radom, rozbudowa Okęcia. Dać swobodę rozwoju portom regionalnym, a nie zabierać im ewentualne środki – wskazał.

 

– Może za 20, 30 lat to CPK będzie potrzebne, może nie (…), ale na razie wykorzystajmy te tańsze możliwości – zaznaczył Święcicki.

 

Poprzednie odcinki programu “Lepsza Polska” można zobaczyć tutaj.


jk/mak
/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment