imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Mocne słowa Krzysztofa Gawkowskiego: Mogą być obsadzani w roli głupiego i głupszego

yba7rmhhtx64j3p37z6ev6q383hfp2k9.jpg


Prowadzący Grzegorz Kępka zacytował wpis Donalda Tuska. “3 maja to opowieść o wolności, o rządach prawa, o władzy podległej konstytucji, o marzeniach o Polsce silnej, niepodległej i nowoczesnej. To również opowieść o zdrajcach i głupcach, wysługujących się Rosji, z bogoojczyźnianymi hasłami na ustach. Lekcja ważna do dziś” – napisał premier.

 

Gawkowski został zapytany, czy widzi w Polsce “zdrajców i głupców”. W odpowiedzi polityk odniósł się do wizyty byłego premiera w Budapeszcie. 

 

– Można by śmiało pana Morawieckiego i pana Obrana obsadzić w roli głupiego i głupszego w filmie, który mieliśmy okazję kiedyś oglądać – powiedział wicepremier i stwierdził, że szef węgierskiego rządu jest “największym sojusznikiem Putina i Rosji w UE”. 

 

Dodał, że Ukraina jest na skraju, a jej upadek może doprowadzić do “niebywałej zmiany percepcji bezpieczeństwa w Europie“. 

 

ZOBACZ: Farba na grobie ojca ministra Gawkowskiego. “Trzeba nie mieć sumienia”

 

– Ja nie chcę rozbijactwa, Lewica nie chce rozbijactwa UE od środka, premier Morawiecki i PiS chcą rozbijactwa – stwierdził. 

 

Gawkowski stwierdził, że “już dzisiaj chyba nikt w Europie nie jest zaćmiony takim poczuciem, że nie jesteśmy w przededniach wojny“. – Już można to sobie wyobrazić, bo jest na Ukrainie – powiedział mówiąc, że bezpieczeństwo jest jedną z głównych wspólnych wartości UE.

 

W odniesieniu do polityki Orbana stwierdził, że należy zablokować “coś, co jest straszne w Europie” – “takie europejskie liberum veto”. Wicepremier chce większości kwalifikowanej – chodzi głosowania w Radzie Unii Europejskiej i Radzie Europejskiej. 

Cyberataki na Polskę. Gwałtowny wzrost

Sekretarz generalny NATO poinformował, że m.in. Polska była obiektem rosyjskiego cyberataku. – Widzimy coraz większe zaangażowanie różnego rodzaju adwersarzy wynajmowanych wprost przez Rosję, które są w ostatnich tygodniach bardzo nasilone – potwierdził Gawkowski. 

 

Zaznaczył jednocześnie, że to nie jest nic nowego. – Jesteśmy na to gotowi. Polska jest na cybernetycznej zimnej wojnie z Rosją i rozpoczęliśmy mocny wyścig zbrojeń – dodał. 

 

Minister cyfryzacji zdradził, że dwa główne kierunki to infrastruktura krytyczna i dezinformacja oraz fałszywa informacja. – Te ataki w kumulacji mogą dotyczyć każdego Kowalskiego – zaznaczył.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Cyberatak zakłócił działanie internetu w Ukrainie

 

Gawkowski poinformował, że rozpoczął się proces zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która jeszcze w tym roku ma przejść przez parlament. – Tu nie ma na co czekać – powiedział i dodał, że ataki dokonywane są też ze strony Białorusi. 

 

Minister cyfryzacji powiedział, że w 2022 roku przeprowadzono na Polskę 40 tys. cyberataków, rok później 80 tys., a w pierwszym kwartale tego roku więcej niż w poprzednich kwartałach. 

Eurowybory 2024. “Lewica celuje w ‘dychę'”

Lider Lewicy został też zapytany, o ewentualny wynik jego partii w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył, że jego formacja wyciągnęła wnioski po wyborach samorządowych. – Ja celuję w “dychę” i uważam, że celem politycznym jest wynik między 9 a 10 proc., to dałoby nam pięć mandatów i byłoby wzmocnieniem naszej frakcji w PE – powiedział. 

 

Kępka przytoczył wypowiedzi, według których ewentualne fiasko w eurowyborach będzie oznaczało dymisję Włodzimierza Czarzastego w partii. 

 

ZOBACZ: Wybory parlamentarne 2024. Lewica odsłoniła karty. Znamy “jedynki”

 

Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty wprowadzili Lewicę do parlamentu po tym, jak jej nie było. Doprowadzili do tego, że jesteśmy w rządzie, gdzie nie byliśmy przez 18 lat – mówił o zasługach liderów swojej partii. 

 

Gawkowski powiedział, że woli stabilność wewnątrz partii, a wewnętrzne wybory odbędą się za rok. – Będę ostatnim, który będzie mówił kto i kiedy ma odchodzić – powiedział. 

Decyzja o CPK po audytach

Wicepremier pytany o CPK powiedział, że sprawa audytów nie została jeszcze zamknięta.

 

– Wolę uczciwie, ale rzeczowo powiedzieć: chcę mieć sprawdzone fakty – jak wygląda finansowanie, czy są zabezpieczone środki, gdzie mamy pieniądze, które były przepalone, jak można wykorzystać cały ruch infrastrukturalny, czyli kolej połączoną z lotnictwem. (…) Jeżeli te dane będą pozytywne, to pan premier też o tym mówił, będzie kontynuacja projektu – powiedział.

 

 

Podkreślił, że “przy setkach miliardów, jakie mają być inwestowane, to decyzja musi być przemyślana“. 

Gawkowski oszukany. “Zrobiłem więcej niż inni”

Innym z tematów była sprawa z końca kwietnia, kiedy Gawkowski poinformował, że został oszukany. Okazało się, że jego wart 100 tys. zł samochód jest “nielegalny“. Chodziło o przebicie i zdublowanie numerów VIN. 

Zapowiedział wtedy, że będzie zabiegał o zmiany w prawie. “Każdy obywatel przed zakupem auta, powinien mieć możliwość potwierdzić, czy gdzieś w UE nie jeździ numerowy klon samochodu, który chce nabyć” – podkreślił.

 

Pytany o tę sprawę w programie zdradził, że stoi za tym międzynarodowa grupa przestępcza. – Ja będę występował z wnioskami do osób, które mi go sprzedały – mówił.

 

Gawkowski stwierdził, że przed kupnem zrobił więcej, niż robi większość osób w takiej sytuacji. – Pojechałem do autoryzowanego serwisu. Zapłaciłem za usługę sprawdzenia samochodu. Po tym otrzymałem informację, po czym zgłosiłem dokumentu do urzędu – mówił. 

 

Wcześniejsze odcinki “Gościa Wydarzeń” dostępne TUTAJ.

 

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment