imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Rosja. Kłopoty Siergieja Szojgu. Korupcja w resorcie obrony

9vvocxgpta714sttc29uxi14a52n6w5j.jpgNowe informacje w sprawie wiceministra obrony Rosji Timura Iwanowa. Brytyjski wywiad sugeruje, że do sprawy może być włączony Rusłan Calikow, pierwszy wiceminister obrony, którego łączą bliskie związki z szefem resortu Siergiejem Szojgu.

Rusłan Calikow był przesłuchiwany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa w związku ze sprawą Timura Iwanowa. Wiceministrowie obrony są zamieszani w aferę korupcyjną  

Rosja. Kłopoty Siergieja Szojgu. Korupcja w resorcie obrony

Calikowa określa się mianem patrona Iwanowa. To faktycznie osoba numer trzy w hierarchii MON, po ministrze obrony Siergieju Szojgu i szefie sztabu generalnego gen. Waleriju Gierasimowie.

 

ZOBACZ: Rosja. Budują rezydencję dla Alaksandra Łukaszenki. Ma kosztować fortunę

 

Niewykluczone, że śledztwo obejmie jeszcze jedną osobę – ministra finansów Antona Siłuanowa. Niektóre źródła twierdzą, że jego dom wybudowały firmy budowlane ministerstwa obrony. 

Korupcja od dawna jest problemem w rosyjskim ministerstwie obrony. W 2019 r. naczelny prokurator wojskowy Walery Pietrow powiedział, że korupcja była ‘w zasadzie źródłem większości problemów dotyczących państwa prawa’. Korupcja była czynnikiem wpływającym na niepowodzenia Rosji w konflikcie na Ukrainie, szczególnie na początku, gdy korupcję wskazywano jako powód przeterminowanych racji żywnościowych i słabej jakości opon, a informowano też o sprzeniewierzaniu paliwa” – napisano w raporcie brytyjskiego wywiadu.

Rosja. Zatrzymanie Timura Iwanowa 

W kwietniu doszło do zatrzymania Timura Iwanowa, o czym poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. 

“W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z części artykułu 290 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej został zatrzymany wiceminister obrony Timu Wadimowicz Iwanow” – czytamy. 

 

ZOBACZ: Rosja. Marija Zacharowa atakuje polskiego wicepremiera. Padły mocne słowa

Informacje potwierdził także rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Szczegóły sprawy zostały przekazane Władimirowi Putinowi i ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu.

 

Iwanowa oskarżono o czerpanie korzyści z zatrudniania wykonawców dla ministerstwa, w którym nadzorował działania budowlane. Wiceszefowi resortu obrony grozi do 15 lat więzienia.

 

Funkcjonariusze FSB przez pięć lat gromadzili materiały na temat Iwanowa. Wiceminister miał się nie kryć ze swoją działalnością i chętnie obnosił się z bogactwami.

 

ZOBACZ: Rosja. Dziennikarze aresztowani przez służby. W tle fundacja Nawalnego

 

Generał Timur Iwanow pełni funkcję wiceministra obrony Federacji Rosyjskiej od maja 2016 roku. Zarządzał majątkiem wojskowym, zakwaterowaniem żołnierzy i pomocą medyczną. Odpowiadał także za planowanie zakupu towarów, organizację robót budowlanych dla armii, a także innych usług, które świadczone były dla żołnierzy.

 

Wcześniej był zastępcą przewodniczącego władz obwodu moskiewskiego. W tym samym okresie gubernatorem regionu był Siergiej Szojgu. Media przekazują jednak, że powiązania Iwanowa z ministrem obrony nie będą rzutowały na przyszłości samego Szojgu.  

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment