imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

USA. Aktorka Whoopi Goldberg ukarana przez stację za słowa o Holokauście

4bvsygc2ecr4woveh2jnnp3vhon8tjnp.jpg


Telewizja ABC News na dwa tygodnie zawiesiła amerykańską aktorkę Whoopi Goldberg w roli prowadzącej program “The View” w ramach kary za jej słowa, że Holokaust dotyczył “dwóch grup białych ludzi”, czyli “nie chodziło (w nim) o rasę” – podaje w środę Associated Press.

Goldberg przeprosiła za swoje słowa kilka godzin po programie i powtórzyła przeprosiny we wtorek w kolejnym odcinku. Jej uwagi zostały potępione przez wielu prominentnych działaczy żydowskich w Ameryce, a w mediach społecznościowych domagano się jej zwolnienia.

 

Słowa aktorki padły w poniedziałek w trakcie dyskusji o wycofaniu z programu nauczania w szkołach jednego z hrabstw w stanie Tennessee powieści graficznej “Maus. Opowieść ocalałego” opisującej doświadczenie Holokaustu. Radzie szkolnej zarzucono antysemityzm.

 

ZOBACZ: Obchody 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. “Coraz mniej absorbuje ludzkość Holokaust”

 

Goldberg powiedziała w programie m.in., że w Holokauście “nie chodziło o rasę, tylko o nieludzkość człowieka wobec drugiego człowieka”.

 

AP komentuje, że burza wobec uwag Goldberg uwydatniła złożoność niektórych kwestii związanych z rasą, w tym rozpowszechnioną, ale szeroko kontestowaną tezę, że tylko osoby o innym odcieniu skóry niż biały mogą być ofiarami rasizmu.


an/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment