imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Glapiński: nawet w przypadku ataku Rosji na Ukrainę, wzrost gospodarczy Polski będzie szybki

4ncenaqxrbsyzakn92p8thvcgtrgi6zt.jpg


– Najważniejszym priorytetowym celem NBP jest obecnie jak najszybsze znaczące obniżenie inflacji. Dlatego też w obecnej sytuacji gospodarczej umocnienie złotego byłoby spójne z zacieśnieniem polityki pieniężnej, którego dokonujemy i wspierałoby obniżenie inflacji – powiedział prezes Adam Glapiński

Rynki finansowe są pod silnym wpływem groźby agresji Rosji na Ukrainę, ale fundamenty polskiej gospodarki są tak silne, że i w takiej hipotetycznej sytuacji nasz wzrost gospodarczy będzie szybki – wynika ze środowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego dla PAP.

– NBP podejmuje zdecydowane kroki, aby obniżyć inflację i dlatego podnosimy systematycznie stopy procentowe. Jeśli chodzi o kształtowanie się kursu walutowego, to jest to ważny kanał oddziaływania na gospodarkę, choć trzeba pamiętać, że krótkookresowo na poziom kursu wpływa wiele czynników zewnętrznych, jak choćby wahania nastrojów na międzynarodowych rynkach finansowych. Te zaś są obecnie pod silnym wpływem groźby agresji Rosji na Ukrainę. Nie wszyscy z dystansu zdają sobie sprawę, że fundamenty polskiej gospodarki są tak silne, że i w takiej hipotetycznej sytuacji nasz wzrost gospodarczy byłby szybki, a gospodarka zrównoważona – powiedział w środę PAP prezes NBP Adam Glapiński.

 

ZOBACZ: Szrot: podczas narady w BBN premier przedstawiał wyniki swojej wizyty na Ukrainie

 

Szef NBP podkreślił także, że wzrost kursu złotego byłby spójny z zacieśnieniem polityki pieniężnej.

 

– Najważniejszym priorytetowym celem NBP jest obecnie jak najszybsze znaczące obniżenie inflacji. Dlatego też w obecnej sytuacji gospodarczej umocnienie złotego byłoby spójne z zacieśnieniem polityki pieniężnej, którego dokonujemy i wspierałoby obniżenie inflacji – powiedział prezes Adam Glapiński. 

nb/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment