Na wniosek PiS sejmowe komisje wycofały z rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zmierzającej do wzmocnienia roli kuratorów oświaty, zapisy proponujące zmianę w składzie komisji konkursowych na dyrektora szkoły poprzez zwiększenie liczby przedstawicieli kuratora.
We wtorek podczas procedowania na posiedzeniu sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej posłowie złożyli szereg wniosków o wprowadzenie poprawek dotyczących komisji konkursowych na dyrektora szkoły, a także dotyczących możliwości odwołania dyrektora w przypadku nie zrealizowania przez dyrektora szkoły w określonym terminie zaleceń po kontroli przeprowadzonej przez organ nadzoru pedagogicznego.
ZOBACZ: “Lex Czarnek”. ZNP apeluje do posłów, by odrzucili projekt ustawy
W projekcie nowelizacji zaproponowano zwiększenie liczby jego przedstawicieli kuratora w składzie komisji konkursowej na dyrektora szkoły z trzech do pięciu.
Poseł Tomasz Zieliński (PiS) złożył poprawkę wycofującą z projektu tę zmianę i pozostawienie takiego składu komisji, jaki jest obecnie. Wycofanie się z zapisów projektu w tej kwestii zapowiedział w grudniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Połączone komisje poparły w głosowaniu ten wniosek. Za jego przyjęciem było 65 posłów, 7 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Odrzucone poprawki opozycji
Poparcia połączonych komisji nie zyskały poprawki zgłoszone przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk (Lewica) i Krystynę Szumilas (KO) wykreślające proponowane w projekcie zmiany dotyczące wyboru dyrektora. Odrzucono też poprawki Katarzyny Lubnauer (KO) zmniejszające liczbę przedstawicieli kuratora w komisji, a zwiększającej liczbę przedstawicieli rady pedagogicznej i rady rodziców.
ZOBACZ: Kosowo. Rząd wprowadził zakaz kopania kryptowalut, by oszczędzać prąd
Połączone komisje odrzuciły też poprawkę Artura Dziambora (Konfederacja) zmniejszającą zaproponowaną w projekcie liczbę przedstawicieli kuratora oświaty w komisji konkursowej i zwiększającej liczbę przedstawicieli rady pedagogicznej, rady rodziców, przy jednoczesnym wykreśleniu ze składu komisji przedstawicieli związków zawodowych.
Brak poparcia dla poprawek łagodzących zaproponowane przepisy
Poparcia połączonych komisji nie zyskały też poprawki zgłoszone przez Szumilas i Dziemianowicz-Bąk wykreślające z projektu zapisy dotyczące odwołania dyrektora szkoły w przypadku nie zrealizowania przez niego w określonym terminie zaleceń nadzoru pedagogicznego. Poparcia nie zyskały też poprawki łagodzące zaproponowane przepisy.
ZOBACZ: PSL ruszą z akcją dla tych, którzy stracili na Polskim Ładzie. Chcą przygotować projekty ustaw
Dziemianowicz-Bąk zgłosiła wszystkie odrzucone poprawki Lewicy jako wnioski mniejszości, a Lubnauer zapowiedziała zgłoszenie w drugim czytaniu poprawek dających dyrektorom szkoły możliwość odwołania się.
kmd/PAP
Czytaj więcej