imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Amerykański żołnierz zatrzymany w Rosji. Udał się w “prywatną podróż”

gjtqbo8d7zgkws9yqwu5io9fjrrvvk82.pngAmerykański żołnierz został zatrzymany we Władywostoku w zeszłym tygodniu – poinformował Departament Stanu USA. Wojskowy został aresztowany pod zarzutem kradzieży. Według doniesień mediów Amerykanin miał stacjonować w Korei Południowej, a po zakończeniu służby udał się do Rosji w “prywatną podróż”.

Amerykański żołnierz, sierżant sztabowy, został zatrzymany 2 maja, podczas “prywatnej podróży” do Rosji – poinformowała w poniedziałek stacja NBC News.

Amerykanin zatrzymany w Rosji. Moskwa powiadomiła Waszyngton

Informacje mediów w rozmowie z CNN potwierdziła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Cynthia Smith. Jak przekazała, żołnierz został zatrzymany przez rosyjskie władze we Władywostoku “pod zarzutem przestępstwa”.

 

Federacja Rosyjska powiadomiła Departament Stanu USA o zatrzymaniu w związku z przestępstwem zgodnie z Konwencją Wiedeńską o stosunkach konsularnych – powiedziała Smith.

 

ZOBACZ: Miedwiediew rzuca gromami. “Chór nieodpowiedzialnych drani”

 

Rzeczniczka przekazała, że amerykańska armia powiadomiła rodzinę zatrzymanego, a Departament Stanu zapewnia żołnierzowi wsparcie konsularne.

 

– Biorąc pod uwagę delikatny charakter tej sprawy, nie możemy obecnie podać dodatkowych szczegółów – mówiła.

Amerykański żołnierz został oskarżony o kradzież

Według NBC News rosyjskie władze oskarżyły wojskowego o kradzież, której ofiarą padła kobieta. Według informatorów amerykańskich mediów, żołnierz ma być obecnie przetrzymywany w areszcie tymczasowym.

 

CNN podaje, że wojskowy stacjonował w Korei Południowej. Po zakończeniu misji, zamiast wrócić do Stanów Zjednoczonych, “z własnej woli” udał się do Rosji.

 

W lipcu 2023 roku głośno było o innym amerykańskim żołnierzu, który stacjonował w Korei Południowej i dobrowolnie przedostał się na terytorium Korei Północnej. Po kilku miesiącach Travis King został uwolniony, a następnie oskarżony o dezercję.

 

Amerykańskie media opisując sprawę żołnierza, przypominają o innych obywatelach USA zatrzymanych w Rosji. W kraju rządzonym przez Władimira Putina od marca 2023 roku przetrzymywani są dziennikarze Evan Gershkovich oraz Alsu Kurmaszewa. W rosyjskim więzieniu od 2018 roku siedzi również były żołnierz piechoty morskiej Paul Whelan.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment