imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

USA. Były kolumbijski żołnierz miał brać udział w zabójstwie prezydenta Haiti

tiskjeck79xon5hhu25adefs35i9fdxs.jpg


Na zdjęciu policja w stolicy Haiti Port-au-Prince.

Ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało we wtorek o aresztowaniu jednego z głównych podejrzanych o zabójstwo haitańskiego prezydenta Jovenela Moise’a. Chodzi o Kolumbijczyka, byłego żołnierza, Mario Antonio Palaciosa, który został oskarżony o spisek w celu popełnienia morderstwa lub porwania poza Stanami Zjednoczonymi.

Mario Antonio Palacios, to 43-letni były żołnierz kolumbijski, który został także oskarżony “o zapewnienie materialnego wsparcia, którego skutkiem była śmierć”. W akcie oskarżenia stwierdzono, że “wiedział, iż takie wsparcie materialne zostanie wykorzystane do przygotowania lub przeprowadzenia spisku w celu zabicia lub porwania”.

Kolumbijski żołnierz przed sądem w Miami

Palacios został we wtorek po południu doprowadzony do sądu federalnego w Miami i przed składem sędziowskim oświadczył, że zamierza skorzystać z prawa do obrony. Na pierwszej rozprawie przyznał jedynie, że był właścicielem domu w Cali w Kolumbii i otrzymywał prawie 370 dolarów emerytury wojskowej.

 

Kolumbijczyk został aresztowany w październiku zeszłego na Jamajce.

 

ZOBACZ: Prezydent Haiti zamordowany. Napastnicy wdarli się do prywatnej rezydencji

 

W poniedziałek został deportowany do Kolumbii, ale podczas postoju w Panamie został przejęty przez Interpol i przetransportowany do USA.

 

Były premier Haiti Claude Joseph wezwał władze swojego kraju do współpracy z USA w celu jego ekstradycji, aby mógł stanąć przed haitańskim wymiarem sprawiedliwości.

Podejrzani o zabójstwo prezydenta Haiti

Palacios jest jednym z 19 byłych żołnierzy kolumbijskich, którzy są podejrzani o zabójstwo prezydenta Haiti. W sumie w tej sprawie aresztowano do tej pory 40 osób.

 

ZOBACZ: Haiti. Porwano 17 chrześcijańskich misjonarzy i ich rodziny

 

Władze Kolumbii oświadczyły, że większość ich byłych wojskowych nie zdawała sobie sprawy, do jakiego rodzaju operacji zostali wynajęci.

 

Prezydent Haiti Jovenel Moise został zastrzelony 7 lipca zeszłego roku w swojej prywatnej rezydencji. Jego żona została w ataku ranna.

hlk/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment