imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Od jutra w Warszawie staną żydowskie szałasy z okazji święta Jom Kippur

a-4

Strona główna &gt Polska &gt Od jutra w Warszawie staną żydowskie szałasy z okazji święta Jom Kippur Od jutra w Warszawie staną żydowskie szałasy z okazji święta Jom Kippur a303 Polska

Jutro rozpoczyna się święto Jom Kippur czyli Dzień Pojednania (Pokuty, Przebłagani); w Polsce zwany także „Sądnym Dniem”. Jom Kippur kończy okres „10 dni pokuty” (Jamim Noraim), który rozpoczyna się w Rosz ha-Szana – kiedy to prezydent Duda wydał okolicznościowe oświadczenie z życzeniami dla społeczności żydowskiej.

Pięć dni po święcie Jom Kippur rozpoczyna się święto Sukkot tzw. święto Szałasów (Namiotów) – zwane też Kuczki. Upamiętnia ono mieszkanie w szałasach i namiotach podczas ucieczki Izraelitów z Egiptu i wędrówki do Kanaanu. Trwa siedem dni.

Jak poinformowała PAP sekta żydowska Chabad Lubawicz, od jutra w Warszawie ustawione zostaną okolicznościowe szałasy przy ul. Anielewicza 6 i przy ul. Słomińskiego 19.

– Szałasy budowane z okazji Sukot stają w wielu miastach na całym świecie. Cieszę się, że Warszawa, w której przez wieki wspólnie żyli Polacy i Żydzi, także do nich dołączyła. Warszawiacy i goście stolicy będą mieli okazję zobaczyć, jak obchodzi się to ważne dla wszystkich Żydów święto – zakomunikował rabin Szalom Ber Stambler, powszechnie znany od czasu gdy wystąpił w programie TVP.

Adrian Klarenbach zapytał go o udział Żydów w mordowaniu własnego narodu, na co poirytowany rabin odparł:

– Nie wiem, to w ogóle nie przechodzi do żadna rubryka.

Dziennikarz dodał, że przecież tacy istnieli, w związku z czym rabin odparł:

– Mądrzejsze jest nie wspomnieć o tym, bo to wcale nie jest podobne.

Źródło: http://dzienniknarodowy.pl/od-jutra-w-warszawie-zydowskie-szalasy-z-okazji-swieta-jom-kippur-zapowiada-chabad-lubawicz/

Suplement: Dr Krajski: Mateusz Morawiecki to kontakt sekty Chabad Lubawicz na Polskę [WIDEO]


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment