imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Słowacja: Ponad tysiąc alertów jednego dnia. Policja szuka sprawców

xxydj9det1qpj8nhjgxa9b4spy34mijy.jpgSłowacka policja próbuje ustalić, kto we wtorek rozesłał ponad tysiąc gróźb o atakach bombowych w całym kraju. Funkcjonariusze z psami byli wielokrotnie wzywani do szkół i innych publicznych instytucji. Alerty wywołały masowe ewakuacje.

Maile od anonimowego nadawcy, który twierdził, że w setkach szkół w ośmiu regionach Słowacji podłożono materiały wybuchowe, zaczęły spływać we wtorek już o poranku. Alarmów ogłoszono ponad tysiąc, media podają jednak, że liczba ta może wzrosnąć.

Maile z groźbami na Słowacji. Policja szuka sprawców

Słowaccy urzędnicy nie precyzują, co dokładnie zawierały groźby. Według medialnych doniesień zostały one napisane w języku słowackim, wysłane z rosyjskiego adresu e-mail i skierowane do – jak to określił autor – “wrogów islamu”.

 

Policjanci z psami i ekspertami od materiałów wybuchowych przeszukiwali przede wszystkim szkoły, ale także banki czy sklepy.

 

ZOBACZ: Wpadka podczas zaprzysiężenia Putina. W roli głównej patriarcha Cyryl

 

Słowackie władze podkreślają, że traktują groźby jako “szczególnie poważne przestępstwo” o charakterze terrorystycznym. 

 

Policja współpracuje ze służbami bezpieczeństwa, by namierzyć osoby odpowiedzialne za te działania.

Alarm na Słowacji. To nie pierwsza taka sytuacja

Według słowackich funkcjonariuszy podobne maile były rozsyłane także w zeszłym tygodniu. Groźby dotyczyły wówczas ponad 120 szkół w rejonie Bratysławy.

 

Polityka Słowacji względem Kijowa oraz Moskwy wzbudza kontrowersje. Nowy premier Słowacji Robert Fico krytykuje podejście UE do wojny w Ukrainie. Polityk zadeklarował niedawno, że nie wyśle do broniącego się kraju “ani jednej sztuki amunicji”.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment