imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Mirosławiec: Amerykański dron stracił kontakt z bazą. Komunikat wojska

c3fnqhb55whpq5znevdehpdwo83yfrz2.jpgNieuzbrojony bezzałogowy statek powietrzny MQ9 Reaper sił powietrznych USA w Europie wykonujący zaplanowany kwartalny trening na lotnisku w Mirosławcu stracił łączność z bazą – przekazało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Dron lądował awaryjnie.

W komunikacie Dowództwo Generalne przekazało, że chodzi o bezzałogowy statek powietrzny MQ9 Reaper Sił Powietrznych USA w Europie.

 

Dodano, że był nieuzbrojony. Dron wykonywał zaplanowany kwartalny trening na lotnisku w Mirosławcu, kiedy stracił łączność z bazą. 

 

“Trwa oczekiwanie na awaryjne przyziemienie. Służby zostały postawione w stan gotowości” – przekazali początkowo wojskowi. Po godz. 23:00 dron lądował awaryjnie

 

“Przyziemienie nastąpiło zgodnie z procedurami w zabezpieczonym terenie niezamieszkanym. Miejsce zostało zabezpieczone” – czytamy w komunikacie Dowództwa Generalnego.

 

Sprawą zajmuje się Żandarmeria Wojskowa, która prowadzi dochodzenie.

MQ-9 Reaper

MQ-9 Reaper to zaawansowany bezzałogowy system powietrzny, który został rozwinięty przez General Atomics Aeronautical Systems. Jest stosowany do misji rozpoznawczych, jak i bojowych.

 

ZOBACZ: Ostrzeżenie nawigacyjne. Dowództwo Operacyjne wydało komunikat

 

MQ-9 Reaper może pozostawać w powietrzu przez długi czas, osiągając czas lotu wynoszący nawet 27 godzin.

 

Maszyna może przenosić uzbrojenie o masie sięgającej nawet 1 700 kilogramów, co obejmuje różne typy amunicji, w tym bomby precyzyjne i rakiety.

 

Od 1 marca 2019 r. w pełnej gotowości operacyjnej znajduje się baza Reaperów w Mirosławcu

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment