imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Nie tylko czekolada dla krwiodawców. Specjalna akcja przed świętami

2yxk9aeqtqugq4ntqa2qn9jocv1x37uv.pngNie tylko czekoladę, ale też majonez i chałwę oferuje krwiodawcom przed zbliżającą się Wielkanocą Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. W pierwszym dniu akcji darczyńcy chętniej wybierali zestaw świąteczny.

– Osobie, która oddała krew, musimy zapewnić posiłek regeneracyjny o wartości 4,5 tys. kalorii. Tyle kalorii ma dziewięć czekolad. Tyle samo kalorii mają też dwa 310-mililitrowe majonezy i trzy 50-gramowe chałwy. Nasi darczyńcy mogą wybrać zestaw czekolad lub zestaw złożony z majonezów i chałw. Póki co większym zainteresowaniem cieszą się majonezy i chałwy – powiedziała dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Krakowie lek. Beata Mazurek.

 

W pierwszym dniu akcji do godz. 15, tylko w centrum przy ulicy Rzeźniczej w Krakowie pracownicy wydali 35 zestawów czekolad i 63 zestawy majonezu i chałw.

Kraków. Majonez i chałwa zamiast czekolady za oddanie krwi

Osoby oddające krew nie kryją zaskoczenia i radości. W mediach społecznościowych dzielą się opiniami, że to świetna opcja przed świętami. Niektórzy dopytują, czy to “fake news” – nie dowierzają, że można dostać majonez znanej firmy zamiast czekolady.

 

ZOBACZ: Najlepsze lotniska na świecie. Niektóre w Europie

 

Krakowskie centrum po raz pierwszy organizuje taką akcję. Pakiety majonezów i chałw we wtorek trafiły też do wszystkich stacjonarnych oddziałów terenowych RCKiK w Małopolsce. Podczas akcji wyjazdowych poboru krwi i w punktach mobilnych można dostać jedynie tradycyjne czekolady.

 

Nie ma jeszcze decyzji, czy pakiety majonez plus chałwa będą oferowane po Wielkanocy. Wcześniej na pomysł obdarowywania krwiodawców majonezem wpadło centrum w Łodzi.

Centrum krwiodawstwa alarmuje. “Szpitale zawsze potrzebują krwi”

Obecnie w krakowskim centrum jest szczególne zapotrzebowanie na grupę krwi A+ i grupy minusowe. – Szpitale zawsze potrzebują krwi. Wszystkich zapraszamy do oddawania tego cennego daru – powiedziała Beata Mazurek.

 

ZOBACZ: Zielona Góra. Szpital nie pomógł pięciolatkowi. Teraz przeprasza

 

Jak dodała, przed Wielkanocą zainteresowanie krwiodawstwem przeważnie wzrasta, jednak po Wielkanocy – maleje. Mniej osób oddaje też krew w weekend majowy.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment