imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Xi Jinping odwiedzi Europę. Chiny mają warunek ws. Rosji

y2k3qwc7bp1i2wt989nma6f9ana48yw8.jpgNiebawem przywódca Chin Xi Jinping odwiedzi Europę. Jak wynika z nieoficjalnych doniesień, chce przekonać polityków europejskich, by zgodzili na udział Rosji w negocjacjach pokojowych ws. Ukrainy.

Według Politico Xi odwiedzi Paryż na początku maja. Oficjalną okazją do wizyty ma być 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Paryżem i Pekinem. Celem Chin ma być również odbudowa stosunków dyplomatycznych z krajami Unii, które krytycznie patrzyły na partnerstwo w relacjach chińsko-rosyjskich.

 

Wizyta ma być okazją do omówienia szczegółowych kwestii. “Żądamy wzajemności w stosunkach z Chinami, szczególnie w kluczowym obszarze transformacji ekologicznej” – mówi w rozmowie z Politico anonimowy urzędnik.

Warunek Chin ws. Rosji

Wizytę Xi Jinpinga w Europe poprzedzi podróż Olafa Scholza do Chin w kwietniu. Pekin w rozmowach z politykami europejskimi ma mieć swój cel.

 

ZOBACZ: Chiny budują wielkie rakiety. Pozwolą polecieć na Księżyc

 

Kilka źródeł Politico wskazuje, że Chiny starają się przekonać przywódców Europy, by pozwolili Moskwie usiąść przy stole negocjacyjnym ws. pokoju w Ukrainie. Takie rozmowy mogłyby się odbyć w Szwajcarii.

 

Jednak z informacji anonimowych urzędników wynika, że jeśli warunek nie zostanie spełniony, Pekin jest gotów zbojkotować negocjacje. Sprawa warunku miała wybrzmieć podczas europejskiej podróży specjalnego wysłannika Pekinu Li Hui na początku marca.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment