imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Kraków. Odkrycie archeologiczne na Wawelu. Piastowski pierścień może mieć nawet tysiąc lat

sd85j6k44cia1rq98dyt8u3ehhmsp11r.jpg


Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, zdj. ilustracyjne


O “niezwykle rzadkim odkryciu” poinformował Zamek Królewski na Wawelu. Muzeum przekazało, że podczas badań archeologicznych znaleziono pierścień, który może mieć nawet tysiąc lat.

“Wawel nieustannie nas zaskakuje. W ostatnim czasie dokonano niezwykle rzadkiego odkrycia w postaci złotego, wczesnośredniowiecznego pierścienia” – czytamy na facebookowej stronie Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

Zabytek został znaleziony podczas prac archeologicznych w podziemiach Wieży Duńskiej. Pierścień znajdował się w warstwie zalegającej na szczycie reliktów kamiennej konstrukcji, prawdopodobnie wału obronnego.

Niezwykłe zdobienia

“Pierścień posiada ozdobną tarczkę o wrzecionowatym kształcie. Znajduje się na niej ornament antropomorficzny, przedstawiający schematycznie dwie, przeciwstawne twarze” – czytamy informacji opublikowanej przez Zamek.

 

Pierścień pochodzi z XI lub XII wieku. 

 

 

 

 

Do tej pory na terenie całej Polski znalezionych zostało zaledwie kilka wczesnośredniowiecznych złotych pierścieni. Te jednak zwykle pozbawione były ornamentu. Przedmiot znaleziony na Wawelu jest więc unikatowy ze względu na swoje zdobienie. 

 

“Jest to jedyny przykład, kiedy na wczesnośredniowiecznym pierścieniu z terenu Polski przedstawione są wizerunki ludzkie” – czytamy. 

Nawiązanie do rzymskiej mitologii

Zdobienie jest pozbawione odwołań do chrześcijaństwa. Eksperci ocenili, że dwie przeciwstawne twarze na pierścieniu mogą nawiązywać do Janusa, boga o dwóch twarzach, który pojawia się w mitologii rzymskiej. 

 

ZOBACZ: Kraków: Wawel popularniejszy niż zwykle. Nowy rekord liczby zwiedzających

 

Według badaczy forma pierścienia wskazuje, że powstał on na obszarze Polski. 

 

Pierścień był prawdopodobnie własnością kogoś z elity państwa piastowskiego. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment