imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Hanna Zembrzuska nie żyje. Aktorka miała 88 lat. Jej mężem był Jan Kobuszewski

b2t3iw4xeu7iobgd1gx6pps7xggg2e12.jpg


Zmarła Hanna Zembrzuska. O śmierci aktorki poinformował Teatr Narodowy w Warszawie. Wdowa po Janie Kobuszewskim odeszła w wieku 88 lat. Znana była z ról m.in. Klary w “Zemście”, Anieli ze “Ślubów panieńskich” oraz Laury w “Kordianie”.

“Z żalem żegnamy Hannę Zembrzuską, aktorkę Teatru Narodowego w latach 1959–1969. Artystka zmarła 16 czerwca 2023 roku” – poinformowano we wpisie na profilu teatru Facebooku

 

Jak przypomniano, aktorka była żoną zmarłego w 2019 roku aktora Jana Kobuszewskiego. Odeszła w wieku 88 lat.

Nie żyje Hanna Zembrzuska. Grała w “Zemście” i “Nie-Boskiej komedii”

Hanna Zembrzuska zadebiutowała na deskach Teatru Narodowego w 1960 roku w roli Stelli w “Fanatyzm” Słowackiego. “Występowała w przedstawieniach Józefa Wyszomirskiego: była Wiolą w ‘Wieczorze Trzech Króli’ Shakespeare’a (1960) oraz Ruth w ‘Niemcach’ Kruczkowskiego (1961)” – przekazał Teatr Narodowy.

 

“Występowała w repertuarze Fredrowskim – zagrała Klarę w ‘Zemście’ w reżyserii Ewy Bonackiej (1962) i Anielę w ‘Ślubach panieńskich’, realizacji Stefanii Domańskiej (1963). Była Anią w ‘Wiśniowym sadzie’ Czechowa w reżyserii Władysława Krasnowieckiego (1964) i Eliantą w Molierowskim ‘Mizantropie’ przygotowanym przez Szletyńskiego (1967)” – dodano we wpisie na Facebooku.

 

ZOBACZ: Nie żyje matka Olafa Lubaszenki. Aktorka Asja Łamtiugina miała 82 lata

 

Hanna Zembrzuska występowała także w przedstawieniach Kazimierza Dejmka: “Historya o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka (1962), “Słowo o Jakubie Szeli” Jasieńskiego (1962), “Niezwykłe przygody Pana Kleksa” Brzechwy (1963), “Kordian” Słowackiego, w którym wcieliła się w postać Laury (1965) oraz “Dziady” Mickiewicza (1967).

 

“Aktorka po raz ostatni na scenie Teatru Narodowego wystąpiła w premierze “Nie-Boskiej Komedii” Krasińskiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (1969)” – przekazał Teatr Narodowy.

 

Hanna Zembrzuska kończyła PWST. Otrzymała Medal Prezydenta

Aktorka urodziła się 7 sierpnia 1934 roku w bułgarskiej Sofii. W 1957 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie.

 

Na srebrnym ekranie zadebiutowała w 1955 roku w filmie “Godziny nadziei” w reżyserii Jana Rybkowskiego. Wystąpiła także w produkcjach “Warszawska syrena”, “Wolne miasto”, “Wyrok”, “Dotknięcie nocy” i “Wniebowstąpienie”.

 

W 2007 roku otrzymała Medal Prezydenta za długie pożycie małżeńskie z Janem Kobuszewskim z okazji ich 50. jubileuszu.

jkm/wka/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment