imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Nieoficjalnie: Putin wysłał na Białoruś broń potężniejszą, niż zapowiadano

mnr6tkspaxztxa2p2otj7m67bmrvvp98.jpg


14 czerwca Alaksandr Łukaszenka przekazał, że do jego kraju zaczęto przywozić broń jądrową z Rosji. Zgodnie z zapowiedzią Władimira Putina z marca, do lipca na Białorusi ma powstać magazyn taktycznych pocisków nuklearnych.

 

W kontekście nowych informacji, słowo “taktyczny” jest bardzo istotne. Oznacza małe głowice jądrowe, wykorzystywane na polu bitwy lub do ograniczonej misji uderzeniowej. Wiadomo, że w maju Białoruś otrzymała systemy rakietowe Iskander, zdolne przenosić takie pociski.

 

Zasięg Iskanderów w wariancie dla rosyjskiej armii, może przenosić taktyczne pociski na odległość ok. 1100 kilometrów. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że na Białoruś trafiła broń o wiele potężniejsza. Co szczególnie istotne, nie jest jasne czy Łukaszenka o tym wiedział. 

Strategiczna broń jądrowa na Białorusi?

Taką teorię na antenie ukraińskiej telewizji Espreso TV przedstawił Siarhiej Bulba – założyciel opozycyjno-militarnej organizacji “Biały Legion”.

 

– Pojawiają się informacje, że na Białoruś trafia nie tylko taktyczna broń jądrowa. Istnieją podejrzenia, że ​​pocisk balistyczny Topol-M o zasięgu 12 tysięcy kilometrów został przywieziony na Białoruś – uważa Bulba. Informacja ma pochodzić od informatorów organizacji na Białorusi.

 

 

Łukaszenka w swoich wypowiedziach zawsze mówił o “taktycznej” broni jądrowej. Jeżeli do kraju trafiła broń “strategiczna” o zasięgu 12 tysięcy kilometrów, pojawia się pytanie czy dyktator z Mińska miał tego świadomość. Promień działania pocisków systemu Topol-M, wystrzelonych z terytorium Białorusi, pozwala np. dosięgnąć dowolnego celu na całym terytorium Stanów Zjednoczonych.

 

Kiedy 14 czerwca Łukaszenka chwalił się pierwszymi taktycznymi pociskami powiedział: “Czy ja zamierzam walczyć z Ameryką? Nie. Dlatego na razie wystarczy mi ta broń (taktyczna – red.)”.

 

ZOBACZ: Alaksandr Łukaszenka chwali się bronią atomową. “Trzy razy potężniejsze niż w Hiroszimie”

 

– Rosja ma pomysł na wojnę z NATO. Mogą wystrzelić rakietę z terytorium Białorusi, aby odpowiedź była nie na terytorium Rosji, ale na terytorium Białorusi. To jest podłość Putina. Nie zdziwię się, jeśli Putin zdecyduje się uderzyć bez poinformowania o tym Łukaszenki – komentował Bulba.

ISW: Faktyczna kontroli Rosji nad Białorusią

Według analityków amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną, przemieszczenie głowic jądrowych na Białoruś, jest potwierdzeniem faktycznej kontroli wojskowej Moskwy nad Mińskiem.

 

Przypomnijmy, o budowie magazynu broni jądrowej na Białorusi Władimir Putin poinformował 25 marca. Od kwietnia rozpoczął się proces przekazywania Mińskowi Iskanderów. Artylerzyści rakietowi najpierw ćwiczyli w Rosji, a w maju sprzęt trafił na Białoruś.

 

ZOBACZ: Alaksandr Łukaszenka wyjawił na co był chory. “Nie umrę, chłopaki”

 

O otrzymaniu pierwszych, taktycznych głowic jądrowych Łukaszenka oświadczył w tym tygodniu. 16 czerwca informację potwierdził Władimir Putin.

jk/dk/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment