imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Filipiny: Widzowie obejrzą film “Barbie”. Censorzy mieli poważne wątpliwości

xkrfh6qpakzv9wdz85xcq5g3agoftu9v.jpg


Filipińscy cenzorzy zezwolili na wyświetlanie filmu o Barbie w kinach w tym kraju po tym, jak poprosili hollywoodzkiego dystrybutora o zamazanie linii na rysunku mapy świata, rzekomo przedstawiającym roszczenia Chin do spornego Morza Południowochińskiego. W zeszłym tygodniu wyświetlania filmu zakazał Wietnam.

Po dwukrotnym przejrzeniu filmu i konsultacjach z urzędnikami spraw zagranicznych i ekspertami prawnymi, rządowa komisja ds. przeglądu i klasyfikacji filmów i telewizji stwierdziła, że zezwoli na jego wyświetlanie – podaje “Guardian”.

 

Film o słynnej lalce w reżyserii Grety Gerwig, z Margot Robbie i Ryanem Goslingiem w rolach głównych, ma trafić kin w południowo-wschodniej Azji 19 lipca.

Spór o “linię dziewięciu kresek”

Cenzorzy zaczęli sprawdzać “Barbie” w zeszłym tygodniu z powodu scen przedstawiających mapę rzekomo pokazującą “linię dziewięciu kresek”, której Chiny używają do uzasadnienia swoich roszczeń morskich – pisze dziennik.

 

Pekin rości sobie pretensje do prawie całego Morza Południowochińskiego, pomimo konkurencyjnych roszczeń ze strony innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, w tym Filipin, Malezji i Wietnamu. Po “drobiazgowej” analizie filmu filipińscy cenzorzy uznali, że mapa nie przedstawia linii dziewięciu kresek.

 

ZOBACZ: Współtwórczyni szczepionki AstraZeneca prof. Sarah Gilbert ma własną lalkę Barbie

 

Cenzorzy stwierdzili, że przerywane linie narysowane w “dziecinny sposób” pojawiły się w kilku miejscach na mapie wokół mas lądowych zidentyfikowanych jako Europa, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Afryka i Azja. Wokół lądu oznaczonego jako “Azja” znaleziono tylko osiem kresek – podaje “Guardian”.

 

Jak czytamy na stronie dziennika, w liście do filipińskiego senatora Francisa Tolentino cenzorzy przekazali, że poprosili hollywoodzkie studio Warner Bros o “rozmycie” kontrowersyjnych linii na mapie.

Wietnam: Film “Barbie” zakazany

To nie pierwsze kontrowersje, które wywołał w niektórych krajach film “Barbie”. Nie będzie on dystrybuowany w Wietnamie, bo według tamtejszych władz na ekranie mapy Morza Południowochińskiego jest zaznaczona linia dziewięciu kresek. 

 

Jak przypomina dziennik, z tego samego powodu w 2019 roku rząd w Wietnamie zakazał emisji filmu “O, Yeti!”, a w ubiegłym roku “Uncharted”.

 

Premiera filmu “Barbie” była zaplanowana w Wietnamie na 21 lipca – w ten sam dzień, gdy widzowie pierwszy raz będą mogli obejrzeć nowy film Gerwig w Polsce. 

an/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment