imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

10 tysięcy funtów za pierwsze wydanie Hobbita. Pieniądze trafiły na cel charytatywny

h4bcybgw2q69zh3wr5i1mzasocaki1ci.jpg


Właściciel sklepu charytatywnego z Wielkiej Brytanii znalazł na zapleczu wyjątkową książkę z 1937 roku. Egzemplarz Hobbita jest jednym z pierwszych 1500 wydanych sztuk, posiada ilustracje autorstwa J.R.R.Tolkiena.

Pierwsze wydanie Hobbita zostało znalezione na zapleczu sklepu charytatywnego w Dundee w Szkocji. Egzemplarzem zainteresował się kierownik sklepu należącego do organizacji Cancer Research UK, ponieważ książka wyglądała na cenną i zabytkową, a sklep sprzedaje jedynie przedmioty do pięciu funtów. 

Cenny egzemplarz Hobbita. Tysiące funtów na cele charytatywne 

Książka została wystawiona w internecie, gdzie osiągnęła cenę 10 099,50 funtów (ok. 52,4 tys. zł). Pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne wspierane przez placówkę, czyli badania medyczne ratujące życie.  

 

ZOBACZ: Zwrócił książkę do biblioteki po 96 latach. “Była w rodzinie od pokoleń”

“Myślałem, że przy odrobinie szczęścia dostaniemy maksymalnie 500 funtów, więc nie mogłem w to uwierzyć, gdy kilka miesięcy później usłyszałem, że egzemplarz został sprzedany za ponad 10 tys. funtów. O ile mi wiadomo, jest to jeden z najcenniejszych przedmiotów przekazanych naszym sklepom. Zdecydowanie najwyższa cena osiągnięta w naszym serwisie eBay za pojedynczy przedmiot” – przekazał właściciel cytowany przez The Guardian. 

Pierwsze wydanie Hobbita z 1937 roku

Lektura osiągnęła wielką wartość, ponieważ była jedną z 1500 sztuk z pierwszego wydania książek o Hobbicie. Posiadała czarno-białe ilustracje zaprojektowane przez Tolkiena. Wszystkie egzemplarze zostały wyprzedane od razu po publikacji ze względu na entuzjastyczne recenzje krytyków.

 

ZOBACZ: Premiera książki księcia Harry’ego. “Brytyjczycy cały czas tym żyją”

 

Najcenniejszy egzemplarz Hobbita został sprzedany za 137 tys. funtów ( ok. 711 tys. zł.) Miało to miejsce w 2015 roku i dotyczyło książki posiadającej inskrypcję w języku staroangielskim autorstwa Tolkiena.  

kar/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment