imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Festiwal w Wenecji. Zielona granica ze specjalną nagrodą

3gakgfjcac6u3nthj3rh4uxvsy9x1x6v.jpg


W sobotę zakończył się 80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji.

 

W konkursie głównym udział wzięły dwa polskie filmy: “Zielona granica” Agnieszki Holland oraz “Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. “Zieloną granicę” uhonorowano Specjalną Nagrodą Jury.

 

– To nie był łatwy film do stworzenia. Dziękuję całej ekipie, producentom, współproducentom. Od 2014 r. trwa kryzys migracyjny w Europie. Jesteśmy tu dzisiaj, a sytuacja wciąż trwa – powiedziała reżyserka podczas odbierania nagrody.

Agnieszka Holland reaguje na post Zbigniewa Ziobry

Najnowszy film Agnieszki Holland “Zielona granica” jeszcze przed premierą wywołuje wiele emocji. Dzieło reżyserki o kryzysie migracyjnym skrytykowali politycy Zjednoczonej Prawicy, w tym Zbigniew Ziobro i Stanisław Żaryn

 

W czwartek reżyserka wydała oświadczenie, w którym wzywa Ziobrę do przeprosin za wpis opublikowany na jego koncie twitterowym. 

 

ZOBACZ: “Zielona granica”. Burza wokół filmu Holland. Poseł KO: Dziękuję takim hejterom, jak minister Ziobro

“Postanowiłam zareagować na drodze prawnej na post Zbigniewa Ziobry opublikowany w dniu 4 września 2023 roku na portalu X (dawniej Twitter), w treści którego porównał mnie do propagandystów III Rzeszy, którzy pokazywali Polaków jako bandytów i morderców” – napisała Agnieszka Holland w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.

 

4 września Zbigniew Ziobro napisał, że: “W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland…”.

“Polska Akademia Filmowa protestuje”

W obronie Holland stanęli polscy filmowcy.

 

Polska Akademia Filmowa protestuje przeciwko atakowi na wolność słowa i ekspresji twórczej oraz lżeniu Twórcy – Agnieszki Holland, wybitnej polskiej reżyserki, w reakcji na Jej film pt. ‘Zielona granica’, który uważamy za przykład patriotycznej odpowiedzialności i humanizmu” – przekazano w oficjalnym komunikacie. 

 

“Każdemu wolno krytykować każdy film, ale nikomu nie wolno przesuwać granicy tej krytyki do próby publicznej egzekucji, która stanowi jednoznaczne zagrożenie dla wolności słowa w Polsce” – dodano w oświadczeniu podpisanym przez Dariusza Jabłońskiego, prezydenta Polskiej Akademii Filmowej.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment