imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Markowa. Przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów

wiphu6tvr2fsbqisbxbibdfcvuywsqi8.jpg


Podczas II wojny światowej rodzina Ulmów ukryła w swoim domu ośmioro Żydów, mimo biedy i ciągłego zagrożenia ze strony niemieckich okupantów.

 

Ulmowie mieszkali we wsi Markowa. Wtedy leżała ona w województwie lwowskim, dziś jest w administracyjnych granicach Podkarpacia. W 1942 roku, podczas niemieckiej okupacji, udzielili schronienia ośmiorgu Żydom z ich miejscowości oraz pobliskiego Łańcuta.

 

U bohaterskiej rodziny mieszkali Saul Goldman z czterema synami, których imion nie znamy oraz Lea Didner, Gołda Grünfeld i córka tej ostatniej.

 

Okupanci w 1944 roku dowiedzieli się o tym i zamordowali rodziców oraz dzieci, a także chroniące się u nich osoby. 

 

WIDEO: Reportaż Piotra Michalaka

 

 

W grudniu 2022 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny. Na mocy dokumentu beatyfikowani zostaną rodzice Wiktoria, Józef oraz ich dzieci: Stanisława (osiem lat), Barbary (sześć lat), Władysława (pięć lat), Franciszka (cztery lata), Antoniego (trzy lata), Marii (rok) i siódmego dziecka nienarodzonego.

 

Beatyfikacja odbędzie się w niedzielę w Markowej na Podkarpaciu.

 

– Bardzo się cieszymy. Jest to wydarzenie niespotykane – powiedziała w rozmowie z reporterką Polsat News jedna z mieszkanek Podkarpacia.

G. Ignaczak-Bandych: Taką postawę mamy w genach

W czwartek do historii rodziny Ulmów odniosła się w czwartek na antenie Polsat News szefowa kancelarii głowy państwa prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

 

ZOBACZ: Prezydent wesprze kampanię PiS? “Nigdy nie odciął się od swojego obozu”

 

– Taką postawę mamy my – Polacy – w genach. Tak samo jak z otwartością na przyjmowanie Ukraińców. To wychowanie, tradycja, religia i obywatelska postawa. Chcemy opowiadać jak najszerzej o postawie rodziny Ulmów – zadeklarowała Ignaczak-Bandych.

an/ac/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment