imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Bronisława Cieślaka

fbk6u4uju2vfi3fsp215zpwb31ocvkxp.jpg


Spychalski pytany o odznaczenie Cieślaka poinformował, że Andrzej Duda podjął decyzję o odznaczeniu pośmiertnie Bronisława Cieślaka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dodał, że odznaczenie zostanie przekazane rodzinie podczas pogrzebu.

 

Bronisław Cieślak – dziennikarz, prezenter telewizyjny, były poseł i aktor znany z roli porucznika Sławomira Borewicza w serialu “07 zgłoś się” i Bronisława Malanowskiego w “Malanowski i partnerzy” – zmarł w niedzielę 2 maja w wieku 77 lat. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

Etnograf z wykształcenia

Cieślak urodził się w 1943 r. w Krakowie i tu ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego. Studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał absolutorium bez dyplomu.

 

W latach 1969-73 pracował w Polskim Radiu Kraków, a w latach 1973-91 był redaktorem i zastępcą redaktora naczelnego Telewizji Kraków.

 

ZOBACZ: Bronisław Cieślak nie żyje. Lewica chce odznaczenia dla zmarłego aktora

 

W latach 1970-90 był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

 

Należał do PZPR od 1970 roku aż do rozwiązania partii w 1990 roku. Dwukrotnie w 1997 i 2001 roku zdobył mandat posła z list SLD.

Filmowy Borewicz 

Rolę, która przyniosła mu największą popularność – porucznika Borewicza – bezkompromisowego w walce z przestępcami oficera MO – otrzymał jak sam wspomniał dzięki reżyserowi serialu Krzysztofowi Szmagierowi. Wystąpił także w filmie “Wściekły” oraz serialu “Znaki szczególne”.

 

Zagrał też tytułową rolę w serialu Polsatu “Malanowski i partnerzy”, gdzie wcielił się w szefa agencji detektywistycznej. Przez kilka lat prowadził również program “Telewizyjne Biuro Śledcze”, wystąpił także w pierwszym odcinku serialu “Świat według Kiepskich”.

 

Wniosek do Kancelarii Prezydenta o pośmiertne uhonorowanie Bronisława Cieślaka złożył w imieniu klubu Lewicy jego przewodniczący Krzysztof Gawkowski.

 

O to, by Andrzej Duda odznaczył aktora, Gawkowski zaapelował pierwszy raz w niedzielnym “Śniadaniu w Polsat News i Interii”. 

 

– Był wielką postacią polskiej kultury. Zawnioskujemy także o pogrzeb państwowy za wkład w kulturę i politykę. Panu Bronisławowi to się należy – zapewnił poseł.

dsk/wka/PAP/Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment