imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz. Poeta miał 86 lat

ynf5epieuwjarzt68422u7cabo314j5a.jpg


Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. Miał 86 lat. Informację o śmierci pisarza przekazał w mediach społecznościowych jego syn, Wawrzyniec. 

 

Jak wynika z opublikowanej informacji, pisarz zmarł w czwartek.

 

Jarosław Marek Rymkiewicz

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 r. w Warszawie w rodzinie prozaika Władysława Szulca, pochodzenia niemiecko-polskiego i lekarki Hanny z Baranowskich herbu Tuhan, pochodzenia tatarsko-niemieckiego. Rodzina Szulców zmieniła nazwisko po niemieckim przodku pod wpływem wojennych przeżyć w połowie lat 40. XX w. (nazwisko Rymkiewicz było przedwojennym pseudonimem literackim Władysława Szulca).

ZOBACZ: Nie żyje dziennikarz Piotr Bratkowski. “Był wybitnym autorem, pisarzem i humanistą”

 

W 1957 r. Rymkiewicz wydał swój pierwszy tomik wierszy “Konwencje”. Swój program poetycki oparł na klasycyzmie rozumianym jako odwołanie się do tradycji literackiej, zwłaszcza barokowej, a sformułował go w pracy “Czym jest klasycyzm. Manifesty poetyckie” z 1967 r. Potem ukazały się takie tomiki, jak: “Człowiek z głową jastrzębia” (1960), “Metafizyka” (1963), “Co to jest drozd” (1973).

 

Rymkiewicz jako autor dramatyczny debiutował pod koniec lat 50. XX w. na łamach miesięcznika “Dialog” dwiema imitacjami dramatów antycznych – “Eurydyka, czyli każdy umiera tak, jak mu wygodniej” (1957) i “Odys w Berdyczowie” (1958). W latach 60. publikował co kilka lat nowe komedie i tragifarsy pisane bujnym, wręcz barokowym językiem. Były to m.in. “Król w szafie” (1960), “Lekcja anatomii profesora Tulpa: według Rembrandta” (1964), “Porwanie Europy” (1971), “Niebiańskie bliźnięta” (1973) i “Dwór nad Narwią” (1979).

“Dramat polski. Reaktywacja”

W 2017 r. ukazał się wybór sztuk pisarza pt. “Dwór nad Narwią”, który opublikowano jako 10. tom serii “Dramat polski. Reaktywacja” w Wydawnictwie Instytutu Badań Literackich. W książce pomieszczono cztery utwory Rymkiewicza: “Lekcja anatomii profesora Tulpa (według Rembrandta)”, “Król Mięsopust”, “Ułani” i “Dwór nad Narwią”. Podczas promocji w Instytucie Teatralnym w Warszawie redaktor naczelny “Teatru” prof. Jacek Kopciński przypomniał, że “druga połowa lat 60. XX w. i lata 70. to był ten czas eksplozji Rymkiewicza dramatopisarza”. Zauważył, że “jego sztuki były dość często wystawiane, po kilkanaście razy w tamtych sezonach”.

 

ZOBACZ: Nie żyje Adam Zagajewski. Pisarz miał 75 lat

 

Sztuki Rymkiewicza inscenizował Piotr Cieplak – “Porwanie Europy” w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach (2017) i “Ułanów” w Teatrze Narodowym w Warszawie (2018). Zdaniem krytyków obie inscenizacje okazały się “wydarzeniami artystycznymi sezonu”.

 

“Odszedł wielki Polak. Tak chyba najkrócej można napisać o Jarosławie Marku Rymkiewiczu” – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

 

 

Jak dodał, był również wielkim poetą, obsypanym nagrodami literackimi, uznawanym przez wielu za współczesnego wieszcza. “Był także wielkim krytykiem literackim i wspaniałym eseistą, który z pasją tworzył arcydzieła z najwspanialszego tworzywa, jakim jest polska historia, kultura i język. Niepokorny, lubiący prowokować, mający odwagę mówić rzeczy niepopularne” – podkreślił premier.

grz/Interia/Polsatnews.pl/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment