imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Zapora na granicy z Białorusią. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

3r64xrf2jiygose7nyohgni12ex4k8tx.jpg


Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Zapora ma kosztować łącznie 1 mld 615 mln zł.

Ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej Sejm uchwalił 14 października. Określa ona zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Senat przyjął tę ustawę w środę, wprowadziwszy do niej 13 poprawek. W piątek nad poprawkami głosował Sejm, odrzucając większość z nich, a przyjmując pięć o charakterze techniczno-legislacyjnym. Głosowanie Izby było zgodne z rekomendacjami sejmowych komisji – administracji i spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: na granicy Polski i Białorusi kolejne przypadki agresywnego zachowania migrantów

Koszt budowy zapory to 1 mld 615 mln zł

Podpisana przez prezydenta ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Zakłada, że inwestycja ta będzie celem publicznym, a formalnym inwestorem będzie komendant główny Straży Granicznej, który będzie mógł powołać pełnomocnika ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Szacowany koszt budowy zapory to 1 mld 615 mln zł. W skład tej kwoty wchodzi 1 mld 500 mln zł na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria).

 

 

Ustawa zakłada, że do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska oraz przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku, przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz środowiskowych. Nie będzie wymagane uzyskanie decyzji, zezwoleń, opinii i uzgodnień. Na wniosek KG SG właściwe organy niezwłocznie przedstawią natomiast stanowisko bądź udzielą wsparcia w związku z inwestycją, w tym przez możliwą minimalizację zagrożeń dla środowiska.

 

Ustawa przewiduje tez możliwość wywłaszczenia obywateli z nieruchomości niezbędnej do budowy zapory. Wydatki na wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia pokryją wojewodowie. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił w czwartek, że “stać nas na zaporę”, a odpowiednie środki są już zabezpieczone.

mad/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment