imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Warszawa: Nowe stacje metra gotowe. Pasażerowie skorzystają z nich już jutro

6irgwttvwhck9h91hvrt44bbd245ys5m.jpg


“Jutro o godzinie 13:30 mieszkanki i mieszkańcy Warszawy pojadą już ze stacji M2: Zacisze, Kondratowicza i Bródno” – przekazał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wcześniej samorządowiec nazywał inwestycję “wręcz cywilizacyjną zmianą, która uatrakcyjni tę część miasta”.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że inwestycja związana z trzema nowymi stacjami metra M2 została zakończona. 

 

“Właśnie dostałem informację nt. 3 nowych stacji: inwestycja zakończona, wszystkie pozwolenia kompletne” – napisał.

 

ZOBACZ: Narodowy Spis Powszechny: Łódź traci mieszkańców, Warszawa największym miastem

 

Trzaskowski zapowiedział, że “jutro o 13:30 mieszkanki i mieszkańcy Warszawy pojadą już ze stacji M2: Zacisze, Kondratowicza i Bródno”.

 

Tunele przeszły niezbędne testy

Wykonawca, firma Gülermak poinformowała o zakończeniu budowy 24 sierpnia. Od tego czasu wszystkie trzy nowe stacje uzyskały pozytywne opinie od sanepidu i straży pożarnej. Z kolei w samych tunelach odbywały się przejazdy techniczne, dzięki którym motorniczy mogli zapoznać się z trasą.

 

Sprawdzono też działanie systemów, a dyżurni stacji zapoznali się z nowymi stanowiskami pracy oraz obiektami. Prace prowadziła tam też komisja odbioru końcowego Metra Warszawskiego. Ostatnim akcentem było wydanie przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego pozwoleń na użytkowanie.

Nowe stacje metra w Warszawie. Gdzie się znajdują?

Zgodnie z zapowiedziami Rafała Trzaskowskiego, pasażerowie będą mogli korzystać z trzech nowych stacji.

 

  • C19 Zacisze – zlokalizowana pod ul. Figara przy skrzyżowaniu z ulicami Codzienną, Rolanda i Spójni (długa na 176 metrów);
  • C20 Kondratowicza – zlokalizowana pod ul. Kondratowicza między skrzyżowaniami z ul. Malborską i 20 Dywizji Piechoty PW a ul. Św. Wincentego (długa na 314 m);
  • C21 Bródno – zlokalizowana w ul. Kondratowicza pomiędzy skrzyżowaniami ulic Bazyliańską/Rembielińską i Łabiszyńską (długa na 697,5 m – wraz z komorami rozjazdów i torów odstawczych).

Jak przekazał Urząd Miasta w Warszawie długość odcinka wschodnio-północnego to 3,9 kilometra, a jego tuneli to blisko 5,8 km. Na szlaku powstały również trzy wentylatornie.

 

Stacja metra ZaciszeUM w Warszawie/Ewelina Lach

Stacja metra Zacisze

 

Metro Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Ułatwienia dla pasażerów

Urząd miasta poinformował, że na nowych stacjach po raz pierwszy zastosowano system wspomagania słuchu. Umieszczone tam pętle indukcyjne będą łączyć się bezpośrednio z aparatami słuchowymi. 

 

ZOBACZ: Warszawa: Odprowadzał nieczystości gumowym wężem. Straż Miejska odmawia ujawnienia kary

 

“Dzięki takiemu rozwiązaniu komunikaty  nadawane na stacjach będą równolegle wzmacniane w aparatach. Dzięki temu osoby używające tego typu urządzeń nie będą narażone na szumy, zakłócenia i echa” – podaje urząd.

 

Dodatkowo pasażerowie będą mogli korzystać z ruchomych chodników – znanych np. z lotnisk. Zainstalowano je w jednym z najdłuższych korytarzy podziemnej kolei – na stacji C20 Kondratowicza, pod ulicą św. Wincentego.

mst/ sgo/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment