imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Lech Wałęsa uhonorowany w Berlinie przez Związek Seniorów CDU

000G4HRF24DIGTP3-C429.jpg


Jak pisze we wtorek portal “Stimme” Lech Wałęsa przyjechał w poniedziałek do Berlina po odbiór nagrody. We Franzoesische Friedrichstadtkirche przy Gendarmenmarkt Związek Seniorów CDU przyznał mu “Złoty Medal za zasługi dla pojednania i porozumienia między narodami”.

Laudację dla Lecha Wałęsy wygłosił wieloletni przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble. Nazwał byłego prezydenta RP “jedną z formatywnych postaci, które doprowadziły do pokojowego zakończenia zimnej wojny”.

Przewodniczący Związku Seniorów CDU Otto Wulff w swoim wystąpieniu powiedział, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby nie “przesuwać kompasu wartości tam i z powrotem”. Największymi osiągnięciami powojennej historii było pojednanie polsko-niemieckie oraz powstanie wolnej i demokratycznej Europy – to trzeba było zachować. W swoim przemówieniu Wałęsa wezwał Niemcy do przewodzenia w ratowaniu Europy.

Według niego Niemcy powinni “zjednoczyć mądre umysły w Europie”. Jak wskazał – wynik wyborów we Włoszech miał też związek z brakiem przywództwa Niemiec w Europie.

Lech Wałęsa – jak podkreślił portal – jest też bardzo zaniepokojony wojną w Ukrainie. Przypomniał, że Rosja, podobnie jak w przeszłości Związek Radziecki, podporządkowała sobie wiele narodów, przesiedliła je, wymordowała ich przywódców. – Daliśmy się zwieść na manowce pierestrojki i głasnosti. – ocenił. 
Source link

Leave a Comment