imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Ukraina zwiększa zdolności obronne. Masowo zaminowują granice

1i5mtm3s4jzcrjuvknvk72vv5gt5cbur.jpg


W minionym tygodniu na granicy ukraińsko-białoruskiej podłożono ponad dwa tysiące min – przekazał dowódca Połączonych Sił Zbrojnych generał Serhij Najew. Odcinek graniczny między Ukrainą i Białorusią jest sukcesywnie umacniany – pojawiają się rowy, nasypy i betonowe ogrodzenia.

Na granicy państwowej Ukrainy podejmowane są wszelkie niezbędne środki w celu zwiększenia naszych zdolności obronnych” – powiadomił Najew w mediach społecznościowych. 

Jak przekazał, na granicy z Białorusią wykopano ponad trzy tysiące metrów okopów i transzej (elementów fortyfikacji), a także około 2,5 tys. metrów rowu przeciwpancernego.

 

Podłożono ponad dwa tysiące min” – napisał. 

Serhij Najew zapowiedział, że działania na granicy będą kontynuowane, by “w razie czego być odpowiednio gotowym wobec wrogich intencji“.

Ukraina wzmacnia granicę z Białorusią

Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę wojska rosyjskie zaatakowały z terytorium Białorusi. Po wyparciu wojsk władze zarządziły wzmocnienie granicy między państwami. 

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow stwierdził, że Ukraina, “kierując się przykładem Polski, wzmacnia granicę z Białorusią”. Jak zapowiadał, silniejsza granica jest niezbędna nie tylko dla bezpieczeństwa wojskowego, ale i w związku z możliwym napływem uchodźców.  

 

ZOBACZ: Łotwa planuje wzmocnić zabezpieczenia na granicy z Białorusią. Rozważa zaminowanie

Granica ukraińsko-białoruska ma długość 1084 km, w tym 750 km granicy lądowej, 325 km rzeki, 120 km obejmuje strefę wykluczenia wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu.  

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment