imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Plaga zwolnień z WF. Dzieciom spada wydolność i rośnie waga

hbe58efptojakjiprj4mvtm2pjd95j1k.jpg


Polskim dzieciom spada kondycja – a rośnie waga. 90 proc. uczniów do 12. roku życia nie umie zrobić przewrotu w przód, ponad połowa nie potrafi skakać na skakance. Nie zawsze dlatego, że młodzi chętniej wybierają czas przed komputerem, niż sport. W wielu szkołach wciąż brakuje im odpowiednich warunków do lekcji WF-yu.

Szkoła w Sadowej pod Warszawą była mała. – W starej szkole było mega mało miejsca na WF, był mały korytarz, a nas było tak dużo – mówiła jedna z uczennic.

Brak sali gimnastycznej był dokuczliwy. – Dzieci nie miały przestrzeni do tego, żeby pobiegać, żeby pograć w piłkę nożną – przekazała Ewa Kot, dyrektor szkoły podstawowej w Sadowej. W tym roku otwarto tam nowoczesną szkołę, z prawdziwą salą gimnastyczną. 

 

ZOBACZ: Woźni noszą dzieci po schodach. Szkoła specjalna bez wind

Spada wydolność dzieci, rośnie ich waga 

Jak się okazuje, dziś, bardziej niż kiedyś, trzeba zadbać o aktywność fizyczną dzieci – od lat 90. spada ich wydolność a rośnie waga.

 

Rówieśnicy z 2021 są o 2 do 4 kg ciężsi niż z 2010 – wskazał prof. Bartosz Molik, rektor AWF w Warszawie.

 

WIDEO: Plaga zwolnień z WF. Rośnie waga dzieci

 

 

Niemal 90 proc. dzieci nie zrobi przewrotu w przód, a prawie 60 proc. nie umie skakać na skakance. 

 

W Szkole Podstawowej nr 312 w Warszawie zajęcia poprowadził były reprezentant Polski Dariusz Dziekanowski. – Nie powinno się oceniać, każde dziecko ma jakiejś umiejętności, jedni rosną bardzo szybko, kosztem koordynacji – uważa.  

Zwolnienia z WF plagą w polskich szkołach  

W Polsce co trzecie dziecko jest zwolnione z WF. Ministerstwo przygląda się sprawie.  

 

– Przed nami potężna kampania społeczna do rodziców – to oni muszą wrócić do czegoś, co nazywamy kulturą fizyczną. My musimy odbudować kulturę fizyczną, musimy odbudować przekonanie, że bez ruchu, bez ćwiczeń, dzieci będą chorować – mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. 

Więcej o aktywności fizycznej, zdrowej i przyjaznej szkole i szkolnej ergonomii w niedzielnym programie “Jesteśmy dla dzieci”.  

anw/ac/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment