imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Turcja. Szwecja bliżej NATO. Ruch prezydenta Erdogana

fk44pa2ptjdmzzfacwru8w6dyxaib52z.jpg


Prezydent Turcji ratyfikował decyzję Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji. “Z radością przyjmujemy zgodę Turcji na ratyfikację przystąpienia Szwecji do NATO. W ten sposób osiągnięto kluczowy kamień milowy na drodze Szwecji do członkostwa w NATO” – napisano w mediach społecznościowych na koncie premiera Szwecji Ulfa Kristerssona.

 

Turcja musi jeszcze przekazać do Waszyngtonu, zgodnie z zasadami NATO, dokument końcowy – instrument ratyfikacyjny.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski nie gryzł się w język. “Putin was pożre, NATO, UE i demokrację”

Szwecja bliżej NATO. Ruch prezydenta Erdogana

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Parlament w tej sprawie obradował przez cztery godziny w składzie 600-osobowym.

 

Obecnie jedynym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nie ratyfikował przystąpienia Szwecji do NATO są Węgry. Wszyscy członkowie muszą zatwierdzić wniosek w przypadku rozszerzenia organizacji o nowy kraj. 

 

ZOBACZ: Władimir Putin: Rosja nie ma żadnego interesu, żeby walczyć z NATO

 

Premier Szwecji zgodził się na wizytę w Budapeszcie i rozmowy w sprawie przyszłości NATO. Ulf Kristersson jeszcze w środę odmówił negocjacji z Węgrami w sprawie akcesji swojego kraju. W czwartek wysłał list do węgierskiego premiera, w którym napisał, że spotkanie jest możliwe w najbliższym dogodnym terminie. Obaj spotkają się za tydzień na szczycie unijnym w Brukseli. Kristersson liczy jednak, że Węgrzy szybko zagłosują w sprawie przyjęcia Szwedów do Sojuszu.

 

Kierownictwo rządzącego Węgrami Fideszu zdecyduje o głosowaniu w sprawie przyjęcia Szwedów do Sojuszu dopiero po spotkaniu premierów obu państw.

Dobra informacja dla Turcji. Ma dostać F-16 od USA

Prezydent Joe Biden wysłał w środę list do kongresmenów, w którym wezwał ich do wydania zgody na sprzedaż Turcji samolotów F-16 – przekazał w środę Reuters. Ankara uzależniała ratyfikację akcesji Szwecji do NATO od sfinalizowania tej transakcji.

 

ZOBACZ: Wielka operacja NATO na Bałtyku. Dowodzili nią Polacy

 

Według źródeł agencji, Biały Dom nie wysłał jeszcze formalnej notyfikacji na temat planowanej sprzedaży samolotów F-16 oraz zestawów modernizacyjnych do starszych maszyn tego typu, ale prawdopodobnie zrobi to po podpisaniu ustawy przez Erdogana. Turcja złożyła ofertę kupna samolotów jeszcze w 2021 r., po tym, jak została wykluczona z programu myśliwców F-35 z powodu kupna rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400.

 

Rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel podkreślił w środę, że zarówno prezydent Biden, jak i szef dyplomacji USA Antony Blinken popierają transakcję, jednak wciąż “kluczową” rolę w tej kwestii musi odegrać Kongres.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment