imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Tatry Wysokie. Sceny jak z bieguna północnego. Nagranie hitem sieci

rfs12tz6njdk6v29odwrcgtw2wmz9t69.png


Wyjątkowo śnieżna pogoda przyniosła w Tatrach grubą pokrywę białego puchu. Najtrudniejsze warunki panują w najwyższych partiach gór. Pokazują to nagrania opublikowane w mediach społecznościowych. Zwłaszcza po słowackiej stronie Tatr jest bardzo dużo śniegu.

 

Na jednym z filmów, udostępnionym w mediach społecznościowych, widać człowieka, który energicznie odśnieża budynek. Hałda śniegu sięga aż dachu.

 

Nagranie pochodzi z Wysokich Tatra a mężczyzna to pracownik schroniska “Zbójnicka Chata”.

 

“Nadeszła zima! Zespół jest gotowy na 125 proc.! A jak u was?” – napisano pod postem.

 

 

W Tatrzańskim Parku Narodowym ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak poinformowały służby, na Kasprowym Wierchu leży 76 cm śniegu, a temperatura na szczycie we wtorek rano wynosiła minus 10 stopni Celsjusza. Dodano, że w Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży metr śniegu.

 

“Apelujemy o niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ stawy dopiero zamarzają. Tafla lodu w wielu miejscach jest bardzo cienka i z łatwością może się załamać” – ostrzeżono w komunikacie turystycznym TPN.

Atak zimy. Ostrzeżenia o silnym mrozie

W związku z atakiem zimy, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla dziewięciu województw. Ostrzeżono przed mgłą intensywnie osadzającą szadź, opadami marznącymi oraz silnym mrozem.

 

Alerty pierwszego stopnia wydano dla województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz południowych terenów województwa mazowieckiego i lubelskiego.

 

Dla dwóch powiatów województwa małopolskiego (nowotarskiego i tatrzańskiego) wydano alerty pierwszego stopnia ostrzegające przed silnym mrozem. W nocy temperatura może spaść do minus 13 stopni Celsjusza, lokalnie nawet do -15 stopni Celsjusza. 

 

ZOBACZ: Wenecja. Turyści doprowadzili do wywrócenia gondoli. Chcieli zrobić lepsze zdjęcia

 

Dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i wschodniej części województwa wielkopolskiego wydano alerty pierwszego stopnia ostrzegające przed opadami marznącymi.

 

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment