imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

“Squid Game”. Reżyser o wynagrodzeniu od Netflixa: Nie jestem taki bogaty

000DHQA9YWOM4QDL-C411.jpg


“Squid Game” to dziewięcioodcinkowy serial na platformie Netflix. Z pozoru niewinna opowieść ukazuje zmagania bohaterów (wszyscy z nich to zadłużeni bankruci), którzy dali się przekonać do udziału w specyficznych rozgrywkach. “Specyficznych”, ponieważ bohaterowie rywalizują w popularnych dziecinnych grach, a przegrana w nich oznacza śmierć. Bohaterowie “Squid Game” walczą o główną wygraną – 38 milionów dolarów.  

Zapytany przez dziennikarza “The Guardian”, czy jest już tak bogaty jak zdobywca głównej nagrody w “Squid Game”, Hwang Dong-hyuk odpowiedział: – Nie jestem tak bogaty, ale mam wystarczająco dużo. Wystarczająco dużo, by mieć jedzenie na stole. I to nie tak, że Netflix zapłacił mi jakiś bonus. Zapłacili mi zgodnie z oryginalnym kontraktem.

“The Guardian” komentuje, że być może “to niesprawiedliwe”. Dlaczego? Jak informuje serwis Biznes Interia, “Squid Game” stał się najchętniej oglądaną produkcją Netflixa. Pod względem popularności zajmuje pierwsze miejsce w 90 krajach.

Produkcja “Squid Game” kosztowała Netflix 21,4 miliona dolarów. Czyli na każdy z dziewięciu odcinków nie wydano więcej niż 2,4 miliona dolarów. Wartość wpływu ze “Squid Game” natomiast to 891,1 miliona dolarów. Czyli 41,5 razy więcej niż kosztowało jego wyprodukowanie.

“Być może Hwang powinien był wynegocjować klauzulę dotyczącą związku wynagrodzenia z wynikami, zwłaszcza że stworzenie i wyreżyserowanie “Squid Game” kosztowało go tyle stresu, że stracił sześć zębów” – pisze “The Guardian”. – To było fizycznie, umysłowo i emocjonalnie wyczerpujące. Podczas kręcenia cały czas miałem nowe pomysły i zmieniałem odcinki, a to zwielokrotniało ilość pracy – powiedział Hwang.

W Polsce, i nie tylko, o “Squid Game” jest bardzo głośno. Także w kontekście scen przemocy, jakie serial pokazuje. Coraz częściej pojawiają się głosy, że serialu nie powinny oglądać dzieci. Choć “Squid Game” ma kategorię wiekową 16+ to ze szkół docierają sygnały, że w gry pojawiające się w serialu bawią się dzieci w podstawówkach.

O roztropność przy oglądaniu “Squid Game” apeluje m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

“Na ekranie pokazywane jest to (przemoc – przyp. red.) w  sposób bardzo realistyczny – strzały prosto w głowę, bryzgająca we wszystkie strony krew, śmiertelne upadki z wysokości. Jednym z wątków filmu są też pokazane sceny pobierania organów od umierających po nie udanej egzekucji graczy.  Obok brutalnych scen w filmie widać strach i rozpacz bohaterów oraz bezwzględne okrucieństwo ich oprawców” – opisuje FDDS.

Fundacja apeluje do rodziców o rozwagę i podkreśla: “Squid Game to nie jest film dla dzieci!”


Source link

Leave a Comment