imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Śmierć Bohdana Gadomskiego. Opiekunowie dziennikarza skazani

4dk3dz7aug3u2w6m9vebehnbx72zbq97.jpg


Śmierć Bohdana Gadomskiego. Kara więzienia dla opiekunów

W sądzie w Łodzi zapadły dwa wyroki w sprawie śmierci Bohdana Gadomskiego. Borys Ł. ma spędzić w więzieniu rok i pięć miesięcy, a jego żona – Halina K.-Ł. – trzy miesiące. Kobieta ma również przez dziewięć miesięcy pracować społecznie. Opiekunów dziennikarza oskarżono m.in. o podanie podopiecznemu za dużej dawki insuliny, co miało doprowadzić go do hipoglikemii i śmierci.

Winni nieumyślnego spowodowania śmierci Bohdana Gadomskiego – orzekł w środę skład pod przewodnictwem sędziego Tomasz Krawczyk w Sądzie Okręgowym w Łodzi, cytowany przez PAP. 

 

Sąd skazał Borysa Ł. na rok i pięć miesięcy więzienia, a Halinę K.-Ł. na trzy miesiące więzienia oraz dziewięć miesięcy prac społecznych.

“Każdorazowo lek był podawany w sposób nieprawidłowy”

Jak zaznaczył sąd, każdorazowo lek był podawany nieprawidłowo, lecz dawki insuliny aplikowane przez oskarżoną nie narażały życia pokrzywdzonego. Po jednej z dawek podanych przez Borysa Ł., znacznie przekraczającą normę, Gadomski już się nie obudził.

 

ZOBACZ: Katowice: Śmiertelne potrącenie 19-latki. Wyrok ws. kierowcy autobusu

 

– W ocenie sądu zostawiony sam sobie oskarżony mógł się pomylić i podał za dużo leku. W szczególności istnieje możliwość, że zasugerował się podziałką na ampułce – tłumaczył sędzia Krawczyk. Dodał, że zachowanie oskarżonego po wezwaniu pogotowia, wskazywało na to, że nie zdawał on sobie sprawy, że podał zbyt dużą dawkę leku.

 

Wyrok jest nieprawomocny. Oskarżonych nie było w środę na sali. Obie strony zapowiedziały złożenie apelacji po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku.

Śmierć dziennikarza. Opiekunowie nie przyznawali się do winy

Bohdan Gadomski zmarł 24 marca 2020 roku. Po śmierci szpital, w którym przebywał dziennikarz, złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jak wykazała sekcja zwłok, do zgonu doszło w wyniku skrajnej hipoglikemii, wywołanej prawdopodobnie przedawkowaniem insuliny.

 

Sprawa przed Sądem Okręgowym w Łodzi dot. śmierci łódzkiego dziennikarza toczyła się od półtora roku. Na ławie oskarżonych zasiadła para jego opiekunów, którzy mieli zająć się 71-letnim, schorowanym i nieposiadającym bliższej rodziny dziennikarzem po jego wyjściu ze szpitala. Niedługo przed śmiercią Gadomski sporządził testament, w którym zapisał im cały swój majątek.

 

ZOBACZ: Śmierć Bohdana Gadomskiego. Jest akt oskarżenia w sprawie śmierci dziennikarza

 

Prokuratura Łódź-Górna oskarżyła 57-letniego Borysa Ł. o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego następstwem była śmierć. Natomiast 53-letnia żona oskarżonego Halina K.-Ł. odpowiadała za narażenie dziennikarza na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Żadne z oskarżonych nie przyznało się do winy.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment