imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz żąda dymisji Adama Bodnara. Wystosował list

dxn64eq468tfqm7876cfy9qmbv1gjokb.jpg


13 grudnia został zaprzysiężony nowy Rząd Donalda Tuska. Prof. Adam Bodnar objął w nim kierownictwo nad resortem sprawiedliwości. Jedną z pierwszych decyzji ministra było przekazanie do uzgodnień międzyresortowych projektu zmian w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 18 czerwca 2019 r. – chodzi o regulamin urzędowania sądów powszechnych.

 

ZOBACZ: Sondaż. Kto będzie liderem opozycji? Ankietowani wskazują na trzy nazwiska

Proponowane zmiany mają uniemożliwić udział sędziów powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa w rozpatrywaniu wniosków o wyłączenie sędziego powołanego w tym samym trybie. Ministerstwo wskazuje, że nowe przepisy są echem zmiany ustawy w 2017 roku, która wprowadziła sprzeczny z konstytucją tryb powołania sędziów-członków KRS.

Sędzia SN apeluje do Bodnara o dymisję. Napisał list otwarty

Sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz skrytykował pierwsze decyzje prof. Bodnara. W mediach społecznościowych opublikował list otwarty, w którym stwierdził, że nowy minister sprawiedliwości narusza “fundamentalne narusza zasady obowiązujące w Polsce”. 

 

ZOBACZ: “Gość Wydarzeń”. Szczegóły zmian w mediach publicznych. Robert Biedroń wskazał termin

 

“Dzień 13 grudnia – oczywisty symbol stanu wojennego – staje się również symbolem uzurpacji władzy, która ignorując zasadę legalizmu oraz wyroki Trybunału Konstytucyjnego świadomie narusza fundamentalne zasady obowiązujące w demokratycznej Polsce” – rozpoczął swój list sędzia. 

 

Kamil Zaradkiewicz stwierdził również, że prof. Adam Bodnar “łamie fundamentalną zasadę”, dotyczącą ingerowania w kompetencje organów państwowych.

 

ZOBACZ: Alaksandr Łukaszenka napisał do papieża Franciszka. “Dziękuję za troskę o Białoruś”

 

“Zgodnie z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, każdy organ państwa ma wyłącznie kompetencje ściśle określone Konstytucją i ustawami. Tę fundamentalną zasadę od momentu objęcia przez Pana urzędu ministra sprawiedliwości w mojej ocenie łamie Pan w sposób oczywisty, próbując podejmowanymi działaniami narzucać niezawisłym sędziom swoje polityczne cele, a także ignorując wieloletni dorobek orzeczniczy polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Zachowań tych nie usprawiedliwiają Pańskie osobiste poglądy” – napisano w liście.

“Wzywam do ustąpienia ze stanowiska” 

W swoim liście Kamil Zaradkiewicz wskazał również, sędziemu nie wolno się takim działaniom biernie przyglądać. “W najciemniejszej epoce stalinizmu komuniści także uzasadniali troską o praworządność równie jawne i jaskrawe łamanie standardów prawnych. Na polskich sędziach spoczywa obowiązek pilnowania, aby czas podobnego bezprawia nigdy już nie powrócił” – zaznaczył Zaradkiewicz. 

 

ZOBACZ: Awantura w KRS. Skandaliczne słowa sędziego Nawackiego do posłanki

 

Na koniec swojego pisma, sędzia Sądu Najwyższego zwrócił się z apelem do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

 

“Wobec powyższego wzywam Pana do natychmiastowego wycofania się z działań i decyzji noszących znamiona jawnie bezprawnych oraz do ustąpienia z zajmowanego stanowiska ministra sprawiedliwości” – napisał sędzia Kamil Zaradkiewicz.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment