imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego USA

e68a34i99tgaz2t39zszsqzgzo4qizbz.jpg


“Kontynuujemy bliską współpracę z USA w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. W Warszawie odbyła się seria spotkań z Avril Haines, Dyrektor Wywiadu Narodowego USA z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem MSWiA Mariuszem Kamińskiem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, w BBN z Szefem Gabinetu Prezydenta RP z Pawłem Szrotem” – podał rzecznik rządu  Piotr Müller. na Twitterze.

 

 

Na stronach rządowych poinformowano, że rozmowa Avril Haines z polskim premierem odbyła się na prośbę strony amerykańskiej. “Jej uczestnicy uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO” – podano w informacji.

 

Jak tłumaczył w piątek wieczorem w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller, informacje uzyskane od Haines “nie mogą budzić zadowolenia, a raczej niepokój”.

 

W piątek wieczorek premier Morawiecki przekazał ma Facebooku, że to “strona amerykańska prosiła o to spotkanie, co świadczy o poważnym zaangażowaniu naszych sojuszników z Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwestię zwiększenia bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO”.  

 

“Z naszymi przyjaciółmi z USA pozostajemy zgodni co do diagnozy zagrożenia, jakim jest wywoływany przez Łukaszenkę i jego sojuszników konflikt hybrydowy. Jednocześnie wypracowujemy kolejne rozwiązania, by jak najlepiej zabezpieczyć Polskę, Europę i Sojusz Północnoatlantycki przed podobnymi zagrożeniami teraz i w przyszłości. Będziemy reagować stanowczo i adekwatnie do rozwoju sytuacji” – zapewnił.

 

 

ZOBACZ: “Walka toczy się na wielu polach, dość toksycznych podziałów”. Premier o kryzysie migracyjnym

 

Jak wcześniej poinformowano na stronach rządu,  “poza spotkaniem z premierem Mateuszem Morawieckim, Pani Avril Haynes rozmawiała również z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotkała się również z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP pod przewodnictwem szefa gabinetu Prezydenta, ministra Pawła Szrota”.

Drony w roli głównej

Avril Haines jest dyrektorem Wywiadu Narodowego od stycznia 2021 roku. Haines współpracowała z obecnym prezydentem w latach 2007-2008, kiedy była doradczynią Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, a jej przewodniczącym był Joe Biden.

 

W późniejszym etapie swojej kariery Haines działała w administracji prezydenta Baracka Obamy. Od sierpnia 2013 do stycznia 2015 pełniła zaś funkcję zastępczyni dyrektora CIA. 

 

ZOBACZ: Kryzys migracyjny. Żołnierze-olimpijczycy pomagają na granicy z Białorusią

 

Media informowały, że Haines, kiedy była w administracji Obamy, podejmowała decyzje o zabijaniu, za pomocą drona, osób uznanych za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego USA.  


Source link

Leave a Comment