imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

PAP uruchamia nowe narzędzie do weryfikacji fake newsów!

36596327_CHatbox_baner_LinkedIn_1200x627_crop_300x168_a8561228_CPO.jpg


Za pomocą innowacyjnego narzędzia, jakim jest #FakeHunter Chatbot, każdy zainteresowany może dosłownie w ciągu kilku chwil zweryfikować prawdziwość informacji dotyczących nowego koronawirusa oraz wywołanej przez niego pandemii COVID-19.

„To nowatorskie narzędzie, oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, które cały czas się uczy i rozwija. W praktyce, działa więc tym lepiej, im częściej i intensywniej jest używane: dzięki interakcji z użytkownikami oraz danym, które są do niego wprowadzane. Chatbot będzie istotnym wzmocnieniem projektu #FakeHunter. Został on zresztą stworzony na zasadach pro publico bono przez partnera projektu, firmę Objectivity” – informuje Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej.

Chatbot działa m.in. w oparciu o mechanizm przetwarzania języka naturalnego NLP oraz rozwiązania z zakresu usług w chmurze, dostarczane przez Google Cloud i Amazon AWS.

W praktyce, dostęp do nowej, bezpłatnej usługi PAP będzie możliwy – przynajmniej na początku – za pośrednictwem komunikatora internetowego Facebook Messenger.

Zasada działania #FakeHunter Chatbot przewiduje następujące kroki:

1. Użytkownik za pomocą czata @PAPFakeHunter zadaje pytania w formie zamkniętej;

2. Chatbot analizuje pytanie rozpoznając intencję użytkownika i przygotowuje najbardziej adekwatną odpowiedź, w oparciu o bazę danych z serwisu fakehunter.pap.pl;

3. Użytkownik otrzymuje natychmiastową odpowiedź w oknie chata z werdyktem (potwierdzającym lub zaprzeczającym) dotyczącym zgłoszonej do sprawdzenia, konkretnej informacji. Otrzymuje też linki do pogłębionych raportów dotyczących danego zagadnienia;

4. W sytuacji, gdy zgłoszone pytanie dotyczy jakiegoś nowego i trudnego do weryfikacji zagadnienia, będzie ono automatycznie przekazywane do redakcji serwisu fakehunter.pap.pl. Po przeanalizowaniu zgłoszonego zapytania przez ekspertów werdykt na temat jej autentyczności w niedługim czasie zostanie opublikowany w serwisie fakehunter.pap.pl.

W projekcie #FakeHunter sprawdzaniem prawdziwości informacji zajmują się specjalnie przeszkoleni społeczni weryfikatorzy, a także eksperci Polskiej Agencji Prasowej. Ich werdykty wraz z uzasadnieniem w formie raportów z podaniem źródeł publikowane są w serwisie fakehunter.pap.pl.

#FakeHunter to nowy, stworzony w 2020 r., społeczny projekt internetowy mający na celu demaskowanie nieprawdziwych informacji dotyczących wirusa SARS-CoV-2 oraz wywołanej przez niego epidemii COVID-19.

Został uruchomiony przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska.

Korzystaj z serwisu fakehunter.pap.pl! Dołącz do walki z fake newsami!


Source link

Leave a Comment