imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Opole: Hamlet w 15 sekund. Sztuka Szekspira na przejściu dla pieszych

w9x18ggiq6f5q69aqiij8am7cfwghsvd.jpg


Wielka sztuka na opolskiej ulicy. Nie trzeba teatralnych desek, wystarczą pasy przejścia dla pieszych

Grupa artystów z teatru Ekostudio w Opolu wystawiła “Hamleta” Williama Szekspira prawdopodobnie najszybciej na świecie. Gdy zielone światło pozwalało wejść na przejście dla pieszych, aktorzy prezentowali na “zebrze” fragmenty sztuki. Wbrew pozorom inscenizacje nie miały zachęcić do odwiedzania teatru, lecz poruszały ważny problem społeczny.

Grupa artystów z opolskiego teatru Ekostudio wzięła na tapet istotny temat, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Za pomocą sztuki pokazywali, jak łatwo odwrócić czyjąś uwagę, gdy jest na chodniku albo kieruje samochodem.

 

ZOBACZ: Ruszyła pierwsza stacja wodorowa na Śląsku. To druga taka w Polsce

 

Gdy dla pieszych na jednym z opolskich przejść przez ulicę zapalało się zielone światło, artyści wybiegali na pasy i odgrywali fragmenty “Hamleta”, jednej z najbardziej znanych sztuk teatralnych na świecie, autorstwa Williama Szekspira.

 

Aktorzy ucharakteryzowani na postacie wykreowane przez tego angielskiego dramaturga, korzystając z możliwości krótkiego wejścia na drogę, przykuwali uwagę kierowców oraz przechodniów. Każdorazowo mieli na to zaledwie 15 sekund.

 

WIDEO: Aktorzy prezentowali Hamleta na ulicy

“Hamlet” na środku ulicy. Aktorzy zwrócili uwagę na bezpieczeństwo w ruchu

Jak wyjaśnił podkom. Tomasz Kukuła z opolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, mundurowi też brali udział w nietypowym spektaklu. – Akcja miała skłonić kierowców do bezpiecznej, rozważnej i przede wszystkim kulturalnej jazdy. Natomiast pieszych i rowerzystów uwrażliwić na niebezpieczeństwa i zagrożenia, jakie mogą być w ruchu drogowym – objaśniał funkcjonariusz.

 

ZOBACZ: Australia. Policjant nie chciał znać zakończenia filmu. Zagroził koledze bronią

 

–  Kultura powinna być wszędzie. Nie tylko w teatrze czy filharmonii. Chcieliśmy zrobić tzw. teatr przejściowy, czyli na pasach, w trakcie zielonego światła, które trwa tylko kilkanaście sekund – dodał Andrzej Czernik dyrektor teatru Ekostudio.

 

Jest to już kolejna edycja tej teatralno-drogowej akcji. Reporter Polsat News dowiedział się, że w przyszłym roku do inscenizacji ma być wykorzystany polski utwór “Ferdydurke” autorstwa Witolda Gombrowicza.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment