imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Nocny protest w Warszawie. Rolnicy gromadzą się przed ministerstwem rolnictwa

t7m4qbrigtrt14ty2m2dgwgpxkr7os1m.png


Przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Tomasz Obszański poinformował, że we wtorek rolnicy zdecydowali się rozpocząć strajk okupacyjny w ministerstwie. 

Strajk przed ministerstwem. Niektórzy zabarykadowali się w środku 

Domagają się, by na rozmowy z nimi przyjechał premier Donald Tusk. – Jako rolnicy wykonaliśmy gest dobrej woli, ale do tej pory nie zostało nic zmaterializowane. Nie ma żadnych konkretów. Robimy strajk okupacyjny, zostajemy w ministerstwie, byśmy mogli porozmawiać z panem premierem. Pan premier ma przyjechać do nas i rozmawiać, byśmy ustalili sobie pewien schemat działania, żeby wypracować szereg rzeczy, które dzisiaj są potrzebne i dla rolników i dla państwa polskiego – powiedział w rozmowie z Tysol.pl Obszański.

 

O tym, że takie spotkanie faktycznie trwało, mówił w “Gościu Wydarzeń” wiceminister Michał Kołodziejczak. – W siedzibie jest kilku przedstawicieli, byliśmy na dzisiaj umówieni faktycznie (…). Rozmawiamy z grupą rolników, która była dziś umówiona na spotkanie i te rozmowy ciągle trwają – powiedział Kołodziejczak około godziny 19:30 w “Gościu Wydarzeń”.

 

Wideo: Rolnicy gromadzą się przed ministerstwem 

 

 

Wiceminister doprecyzował, że z rolnikami rozmawiał szef MRiRW Czesław Siekierski. – On jest na spotkaniu i rolnicy są jak najbardziej bardzo poważnie traktowani – zaznaczył.

 

Po spotkaniu z Siekierskim rolnicy zdecydowali się zostać na miejscu. O tym, co się działo przed ministerstwem, mówiła w Polsat News reporterka Klaudia Szumielewicz. – Rolnicy, którzy podpisywali około dwa tygodnie temu w Jasionce porozumienie z ministrem Siekierskim i wiceministrem Kołodziejczakiem przyjechali tutaj, by egzekwować te uzgodnienia, bo miały być realizowane od 1 kwietnia. Usłyszeli dziś na spotkaniu, że nie zostało zrobione w tej sprawie nic – przekazała.

 

12 osób miało się zabarykadować w ministerstwie. Zapowiadają, że spędzą tam 48 godzin. Na miejsce ma wkrótce przyjechać więcej protestujących. 

Uzgodnienia w Jasionce. Rolnicy chcą, by rząd się wywiązał 

Przedstawiciele organizacji rolniczych protestują, bo uważają, że nie są realizowane ustalenia, na które blisko dwa tygodnie temu zgodzili się przedstawiciele rządu na spotkaniu z rolnikami w Jasionce.

 

Uzgodnienie w tej sprawie podpisali minister rolnictwa Czesław Siekierski, wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak oraz 11 przedstawicielu organizacji rolniczych. 

 

Dokument przewiduje m.in., że minister rolnictwa ma zwrócić się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez terytorium Polski objętych embargiem produktów rolnych z Ukrainy. Strony wskazały również, że uregulowane muszą być relacje handlowe między oboma krajami, w tym dostęp do rynku takich produktów, jak m.in. zboże, rzepak, kukurydza, cukier, drób, jaja, owoce miękkie i jabłka.

 

W uzgodnieniu są też zapisy dotyczące dopłat do zboża sprzedanego między 1 stycznia br. a 30 maja br., utrzymania wysokości podatku rolnego na poziomie z 2023 r., czy wsparcia strony społecznej działań rządu, zmierzających do zmian w Zielonym Ładzie, takich jak ograniczenie ekoschematów oraz uproszczenie zasad pomocy dla rolników.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment