imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Nie żyje Ewa Demarczyk, “Czarny Anioł” polskiej piosenki

apiirnziws4bqq52xp6rh9mqa5w59sjm.jpg


W piątek w wieku 79 lat w swoim mieszkaniu w Krakowie zmarła Ewa Demarczyk, jedna z najbardziej wyrazistych legend rodzimej muzyki rozrywkowej. Informację o śmierci artystki potwierdził Witold Wnuk, dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami

Odeszła Największa. Żegnaj Ewo” – taki post pojawił się na facebookowym profilu Piwnicy pod Baranami.

Odeszła Największa. Żegnaj Ewo


Opublikowany przez Piwnicę pod Baranami Sobota, 15 sierpnia 2020

Ewa Demarczyk urodziła się 16 stycznia 1941 roku w Krakowie. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Debiutowała w 1962 roku w Piwnicy pod Baranami, wykonując utwór “Karuzela z Madonnami”. Rok później zdobyła wszystkie nagrody na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Z Piwnicą rozstała się w 1972 roku.

 

ZOBACZ: Nie żyje były senator Jerzy Madej

 

Ewa Demarczyk koncertowała na scenach niemal całego świata. Występowała w paryskiej Olimpii, nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Theatre czy londyńskim Variety Arts Center. W 1965 roku śpiewała w Genewie na koncercie z okazji 20-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, między innymi w Opolu i Sopocie, a także na Światowym Festiwalu Teatralnym w Arezzo, w Varadero na Kubie, Festiwalu Muzyki i Teatru w Helsinkach i na Festiwal Mondial du Theatre w Nancy.

 

Została wyróżniona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2010 roku otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. Kilkanaście lat temu piosenkarka wycofała się z życia publicznego.

 

W ubiegłym roku ukazała się książka “Czarny anioł” autorstwa Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze.

zdr/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment