imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Rząd nie przywiózł z Brukseli żadnych pieniędzy! – Wolna Polska – Wiadomości

41583_rycerz_miecz_tarcza-scaled.jpg


Od chwili zakończenia szczytu w Brukseli, gdzie ustalono szczegóły unijnego budżetu na lata 2021-2027 media w Polsce rozpisują się na temat ogromnych sum, które rząd wynegocjował dla naszego kraju. Niektórzy odbierają jednak takie stwierdzenia bardzo dosłownie, wyobrażając sobie worki pieniędzy, które razem z polską delegacją przywieziono do kraju i teraz trwa właśnie dosypywanie tych funduszy do narodowego budżetu.

Tymczasem rząd Mateusza Morawieckiego przywiózł z Brukseli jedynie obietnicę, że pewna część unijnych środków, na które swoją drogą składamy się wszyscy, będzie zarezerwowana dla potrzeb Polski, o ile spełnimy szereg warunków umożliwiających korzystanie z tych funduszy.

Na wstępie pojawiają się tu czysto biurokratyczne procedury związane z wypełnianiem szczegółowej dokumentacji, przedstawianiem prognoz i perspektyw, zabieganiem o przychylność urzędników itp., lecz prawdziwe kuriozum stanowią klauzule uzależniające przyznanie tych środków na podstawie poziomu praworządności w kraju.

W przypadku „naruszeń” Komisja Europejska proponuje bowiem środki, które Rada przyjmuje większością kwalifikowaną. Jeśli więc państwa tzw. Starej Europy uznają poziom polskie demokracji, za niedostateczny, bądź nieodpowiedni, wówczas fundusze dla naszego kraju mogą zostać zamrożone lub w ogóle nie przyznane. Innym obostrzeniem jest np. wskaźnik tolerancji, który Komisja Europejska ustala na podstawie własnego „widzi-mi-się”, o czym przekonać mogło się kilka polskich gmin, których radni przegłosowali tzw. „strefy wolne od lgbt”.

Jak poinformowała unijna komisarz ds. równości Helena Dalli, polskie miasta w programie nie będą brane pod uwagę ze względu na dyskryminację osób o odmiennej tożsamości seksualnej. Krótko mówiąc niedługo może się okazać, że spora część kwoty wynegocjowanej przez polską delegację jest konstruktem teoretycznym i do naszej ojczyzny może trafić tylko niewielki procent obiecanych środków.

Na co więc mogą liczyć Polacy i czego należy spodziewać się po Unii Europejskiej? O tym już dziś w programie „Dokąd Zmierzamy”. Gościem odcinka będzie były europoseł, a obecnie poseł na Sejm RP, Dobromir Sośnierz. Na program zaprasza Piotr Korczarowski.

PiSUE


Source link

Leave a Comment