imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Narodowa Strategia Onkologiczna. Andrzej Duda: jej wdrożenie jeszcze pilniejsze podczas pandemii

midm89gyr3zritdwefmw29i3hq2siavc.jpg


W środę rozpoczął się we Wrocławiu V Kongres Onkologii Polskiej. W wydarzeniu, które po raz drugi odbywa się w stolicy Dolnego Śląska, swój udział zadeklarowało ponad pół tysiąca specjalistów.

 

Podczas ceremonii otwarcia kongresu odczytany został list od prezydenta Andrzeja Dudy, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem. Prezydent zwrócił w nim uwagę, że co roku na raka umiera w Polsce sto tysięcy osób.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda na Litwie: chcemy UE dobrze współdziałającej

 

“Nowotwory odpowiadają za ponad połowę zgonów w grupie wiekowej od pięćdziesiątego piątego do siedemdziesiątego czwartego roku życia. Co więcej, wciąż niezadowalające są wskaźniki przeżywalności, które nadal są u nas niższe, niż w innych krajach Unii Europejskiej” – napisał.

Prezydent: trzeba udrożnić wąskie ścieżki leczenia

Wskazał, że dodatkowym wyzwaniem stała się pandemia koronawirusa, która spowodowała spadek liczby osób zgłaszających się do lekarzy onkologów, a co za tym idzie, nieuchronne zmniejszenie wykrywalności chorób nowotworowych.

 

“W tej sytuacji jeszcze pilniejsze staje się jak najszybsze i pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej. Projekt ten, opracowany z mojej inicjatywy, zakłada zaangażowanie wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za walkę z rakiem w Polsce i usprawnienie procedur służących profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu nowotworów. Musimy zapewnić szerszą i szybszą diagnostykę oraz lepszą dostępność leczenia nowotworów” – stwierdził Duda.

 

Dodał też, że nowoczesne metody leczenia – takie jak protonoterapia – powinny być powszechnie stosowane, a służąca do ich przeprowadzania aparatura musi być jak najefektywniej wykorzystywana.

 

“Wąskie ścieżki leczenia trzeba koniecznie udrożnić i jak najszybciej zamienić w otwarte kanały, pozwalające dobierać najlepsze terapie dla poszczególnych pacjentów. Zdecydowanej poprawy wymaga leczenie nowotworów u dzieci, których zdrowie w sposób szczególny chroni Konstytucja” – podkreślił w liście prezydent.

Duda: Polska musi dołączyć do innych krajów Europy, jeśli chodzi o walkę z rakiem

Zaznaczył, że “tego wszystkiego nie da się osiągnąć bez wspólnego wysiłku wszystkich osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie onkologii w Polsce”.

 

‘Patrząc z uznaniem na Państwa pracę oraz olbrzymi wysiłek, jaki wkładają Państwo każdego dnia w ratowanie życia i zdrowia Polaków, liczę jednocześnie na to, że V Kongres Onkologii Polskiej stanie się okazją do dyskusji o problemach związanych z leczeniem chorób nowotworowych i pozwoli wypracować rozwiązania, które pomogą nam poprawić wskaźniki przeżywalności, a tym samym dołączyć do innych europejskich krajów, gdy chodzi o skuteczność walki z rakiem” – zwrócił się do uczestników kongresu prezydent.

 

ZOBACZ: Prof. Kuna: mamy słabą odporność i nie ma siły, będziemy się zarażać

 

Podczas środowej ceremonii otwarcia wręczone zostały też złote odznaczenia Polskiego Towarzystwa Onkologicznego za zasługi na rzecz polskiej onkologii. Odznaczeni zostali: prof. Stanisław Góźdź, prof. Andrzej Kułakowski, prof. Bogusław Maciejewski i prof. Marian Reinfuss. Wykłady inauguracyjne wygłosili prof. Andrzej Kułakowski i prof. Bogusław Maciejewski.

 

Motywem przewodnim V Kongresu Onkologii Polskiej jest kompleksowa i koordynowana opieka onkologiczna. W programie zaplanowano 60 sesji edukacyjnych, w tym blisko 160 wykładów, które poprowadzi 175 wykładowców.

 

W tym roku – z uwagi na sytuację epidemiczną – kongres odbywa się w formule hybrydowej. Wydarzenie potrwa do soboty. 


Source link

Leave a Comment