imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Marc Levy: „Nie powiecie, że nie wiedzieliście”

DOC.20240226.47759192.1.jpg


W drugą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie Wydawnictwo Sonia Draga oddaje w ręce czytelników ważną i potrzebną książkę pt. „Symfonia potworów” (tłum. Bożena Sęk). Jej autorem jest Marc Levy, jeden z najpopularniejszych francuskich pisarzy, którego publikacje zna ponad 40 milionów czytelników na całym świecie. Autor podejmuje temat porwań ukraińskich dzieci przez Rosjan, którzy wywożą je z dala od domów i poddają przymusowej adopcji.

Bohaterem powieści jest dziewięcioletni Wałentyn, uprowadzony ze szkoły i wywieziony na teren Rosji. Jego matka, Weronika, która jest pielęgniarką, zrobi wszystko, by odnaleźć syna. Także siostra Wałyka, Lila, mocno angażuje się w poszukiwania. Niełatwo jednak stawić czoła zorganizowanej akcji okupantów, tytułowych potworów, dla których życie ludzkie i więzi rodzinne nic nie znaczą.

Dzieci takich jak Wałentyn są w Ukrainie tysiące – zaginionych, wyrwanych z kochających domów. W Rosji trafiają do „ośrodków adopcyjnych”. Ograbiane z tożsamości, przekazywane są do nowych, rosyjskich rodzin. Wmawia się im, że prawdziwi rodzice ich nie kochali, a teraz dostają szansę na lepsze życie. To przemyślany, potworny plan, by zetrzeć Ukrainę z mapy świata i wymazać ją ze świadomości ludzi. To zamach na jej tożsamość i kulturę ubrany we wzniosłą, przewrotną propagandę.

Międzynarodowy Trybunał Karny objął nakazem aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina oraz rosyjską komisarz ds. praw dziecka Marię Lwową-Biełową właśnie za bezprawną deportację ukraińskich dzieci do Rosji. Jednakże jego wyegzekwowanie to już zupełnie inna historia.

Na stronie https://childrenofwar.gov.ua/en znajdziemy aktualizowane na bieżąco informacje na temat liczby porwanych dzieci, a także tych, którym szczęśliwie udało się wrócić do domu. Niestety dane te są tragicznie rozbieżne.

Pisząc „Symfonię potworów”, autor chciał skierować uwagę na los Ukraińców i uświadomić jak najszerszej grupie czytelników, do jakich okropieństw zdolny jest reżim Putina. Podczas zbierania materiałów do książki Marc Levy odwiedził Kijów, rozmawiał z ludźmi, którzy poszukują ukraińskich dzieci w Rosji i pomagają zwrócić je prawowitym rodzinom. Autor ma nadzieję, że swoim przekazem dotrze też do Rosjan; elektroniczna wersja tłumaczenia powieści na język rosyjski będzie wkrótce dostępna bezpłatnie. Chciałby, by jego książka przyczyniła się do zmian w tym kraju.

„Symfonia potworów” to nie tylko obraz okrucieństw wojny, to również – a może przede wszystkim – opowieść o odwadze, matczynej miłości, sile uczuć między siostrą i bratem. To historia, która mówi o mocy wyobraźni i niegasnącej nadziei.

Z fragmentem powieści można zapoznać się tutaj: https://indd.adobe.com/view/10c0945c-0dc8-4721-8ccf-b501647ad671.

Wydawnictwo Sonia Draga zaplanowało premierę powieści w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego 2024 r.

Źródło informacji: Wydawnictwo Sonia Draga

 


Source link

Leave a Comment